7 zásad pre správne dávkovanie Macy peruánskej

Takže, aké je správne dávkovanie Macy? Toto je jedna z najčastejších otázok, ktorú dostávam a je plne opodstatnená.

Je potrebné pochopiť najprv niekoľko vecí, aby ste z konzumácie Macy vyťažili čo najviac. V tomto článku ich všetky spíšem a dám vám kompletné odporúčania ako na správne dávkovanie Macy.

Správne dávkovanie Macy peruánskej / Žeruchy peruánskej

Dávkovanie Macy peruánskej / Žeruchy peruánskej

7 faktov, ktoré je potrebné pochopiť pre správne dávkovanie Macy

  1. Maca je potravina – Pre začiatok je veľmi dôležité uvedomiť si, že čistý Maca prášok, či už želatinovaný (= zbavený škrobu) alebo neupravený, je potravina. Pochádza z repovitého koreňa pestovaného vysoko v andských vrchoch a miestni ľudia a zvieratá ju konzumovali po tisíce rokov. Ale predsa len je Maca v niečom iná ako iné potraviny, je to skutočná nutričná bomba a adaptogén.
  2. Nemôžete sa ňou predávkovať, ale… – Podľa skúseností je nemožné užiť príliš veľa Macy. (keďže je to potravina a nie droga, rastlina alebo výživový doplnok). Niektorí ľudia však zaznamenali zvýšenú aktivitu srdca – búšenie a nervozitu, keď skonzumovali nadmerné množstvo Macy. Aj to je dôvod, prečo by ste mali začať opatrne s menším množstvom a dávku si pomaly zvyšovať.
  3. Musíte zvážiť vašu hmotnosť – Keď začínate s užívaním Macy, je nutné zobrať do úvahy vašu hmotnosť, pretože to je dôležitý faktor v určení dávkovania. Dávkovanie odporúčané nižšie v texte je určené pre ľudí, ktorí vážia 75 kg. Ťažšie osoby môžu užiť viac Maca prášku. Menej vážiace osoby by mali začať s menšou dávkou.
  4. Mali by ste zvážiť váš celkový zdravotný stav a vek – Jedným faktorom je hmotnosť, avšak treba sa zamerať aj na celkový stupeň vášho zdravia a váš vek. 30 ročný atlét môže začať s vyššou dávkou Macy ako 75 ročný dôchodca. Čím ste mladší a zdravší, tým väčšia môže byť dávka, s ktorou začnete.
  5. Maca pôsobí na každého inak – Po tom ako sme zobrali do úvahy vek, zdravie aj hmotnosť, je potrebné mať na pamäti aj to, že Maca pôsobí na každého inak. Žiadne dva organizmy nie sú rovnaké a keďže Maca je adaptogén, bude vo vašom organizme pôsobiť na podporu toho, čo treba v ňom vyvážiť – predovšetkým v oblasti vášho hormonálneho systému.
  6. Môžete si regulovať (upravovať) dávky podľa potreby – Jedna vec, ktorú môžete často robiť je, že si budete regulovať množstvo Macy, ktorú užijete, podľa toho koľko potrebujete energie navyše, alebo ako ďaleko ste od dosiahnutia cieľov týkajúcich sa vášho zdravia. Niekedy môžete dokonca na niekoľko dní prestať s konzumáciou Macy, keď cítite, že potrebujete prestávku. Napríklad po mesiaci pravidelného užívania sa odporúča dať si týždeň pauzu.
  7. Terapeutická (liečebná) dávka Macy sa líši od klasickej dávky pre udržanie zdravia – Posledná úvaha sa týka toho, že odporúčané dávkovanie Macy pre terapeutické účely je všeobecne vyššie ako dávkovanie na udržiavanie dobrého zdravotného stavu.
Pred kúpou si vždy dobre pozrite akú konkrétnu Macu ("obyčajná" vs. extrakt) chcete kúpiť

Pred kúpou si vždy dobre pozrite akú konkrétnu Macu („obyčajná“ vs. extrakt) chcete kúpiť

Všeobecné odporúčania pre dávkovanie Macy. Prášok – Tablety – Extrakt

Dávkovanie, ktoré uvádzam nižšie sa opiera o skúsenosť 40 – ročného človeka so všeobecne dobrým zdravotným stavom vážiacim 75 kg. Vaše dávkovanie si môžete nastaviť podľa toho, či je vaša hmotnosť vyššia alebo nižšia.

Poznámka: 1 odmerná čajová lyžička Maca prášku váži 3 gramy

„Obyčajná“ (neupravená) Maca – všetky farebné odrody vrátane červenej, čiernej a žltej Macy: Odporúčaná denná dávka je 3-9 gramov (1-3 čajové lyžičky)

Želatinovaná Maca – všetky farebné odrody vrátane červenej, čiernej a žltej Macy: Odporúčaná denná dávka je 3-9 gramov (1-3 čajové lyžičky). Napriek tomu, že želatinovaná Maca je koncentrovanejšia, odporúča sa rovnaké množstvo ako pri „obyčajnej“  a to z toho dôvodu, že pri jej zahrievaní sa ničia niektoré nutrienty.

Extrakty z Macy – Odporúčaná denná dávka sa líši podľa toho, aký silný extrakt užívate. Napríklad Maca extrakt 10:1 znamená, že na 1kg Maca prášku bolo potrebných 10 kg Macy. Logicky uvažujúc preto platí, že čím silnejší extrakt, tým nižšie dávky by ste mali konzumovať. Preto vždy odporúčam, aby ste si pred kúpou dôkladne preštudovali zloženie, aby ste vedeli, aký konkrétny produkt si kupujete.

DÔLEŽITÉ: V článku uvádzam všeobecné odporúčania k Mace peruánskej ako potravine. Teda ako keby ste si ju sami nazbierali na poli 🙂 Pri zakúpení produktu sa vždy riaďte pokynmi , ktoré sú uvedené na etikete, prípadne sa spýtajte priamo predajcu daného produktu. Taktiež vám odporúčam, prečítať si komentáre pod týmto článkom.

Dúfam, že tento sprievodca dávkovaním Macy zodpovedal na všetky vaše otázky. Ak máte ešte stále nejaké pochybnosti, pozrite si aj podstránku otázky a odpovede, kde nájdete odpovede na najčastejšie otázky.

 

Zdroj:

http://www.themacateam.com/maca-dosage

2 komentáre

  1. Zuzana 22. augusta 2018 Reply
    • mm MACAman 22. augusta 2018 Reply

Leave a Reply

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

TOPlist