Maca na depresiu a úzkosť

Prišlo sa na to, že užívanie Macy peruánskej na liečbu depresie má potenciál ako 100% prírodný a nefarmaceutický liek, založený ako na skúsenostiach užívateľov, tak aj na konkrétnych vedeckých výskumoch. Prečítajte si tento článok a zistíte ako vám alebo vášmu blízkemu môže Maca pomôcť prekonať depresiu.

Štatistiky, liečba a príčiny depresie

 • V roku 2008 Svetová zdravotnícka organizácia odhadla, že na celom svete trpí depresiou zhruba 121 miliónov ľudí. V priemyselných krajinách ako USA, depresia postihuje asi 7% dospelej populácie. Čoraz viac sa začína objavovať aj depresia u detí.
 • Tradičná liečba depresie spočíva v konzultáciách, terapii a farmaceutických liečivách. Alternatívne liečby ako cvičenie a výživové doplnky si tiež získavajú popularitu.
 • Jedna z nedávnych teórií týkajúcich sa celosvetového rozšírenia depresie je, že je z časti zapríčinená nedostatočnou výživou. A tu je vhodná Maca peruánska ako liek. Maca prášok je neuveriteľnou výživovou bombou obsahujúcou skoro všetky aminokyseliny, 10 vitamínov, 12 minerálov, 23 mastných kyselín ako aj niekoľko jedinečných glukozinolátov.

Vedecké dôkazy o Mace ako lieku na depresiu

O náladu pozdvihujúcich účinkoch Macy píše mnoho užívateľov  po celom svete už niekoľko rokov. Z ich skúseností viem, že sa Maca užíva aj na potlačenie depresie. Pri podrobnejšom skúmaní som ale zistil, že existuje pár vedeckých štúdií, ktoré potvrdzujú tieto užívateľské skúsenosti.

 • V roku 2008 pozorovalo 5 výskumníkov z nemocnice v Austrálii skupinu žien po dobu 12 týždňov. Jednej skupine podávali 3.5 gramu Maca prášku do dňa, zatiaľ čo druhej skupine podávali len placebo. Na konci testu oznámili: “…výrazné zníženie skóre v oblasti psychologických symptómov, vrátane subskóre pre úzkosť a depresiu a sexuálnu dysfunkciu po konzumácii Macy.“  Výskumníci záverom dodávajú, že Maca je naozaj účinná v liečbe psychologických symptómov ako je úzkosť a depresia.
 • Iná štúdia publikovaná v roku 2006 skúmala počas 21 dní myši s depresiou, ktoré užívali Maca korene červenej, čiernej a žltej farby. Zistili, že čierna Maca pomohla najlepšie zlepšiť kognitívnu funkciu a že všetky farby Macy boli prospešné na liečbu depresie.
Ak trpíte pocitmi úzkosti, skúste pár mesiacov pravidelne užívať Macu peruánsku

Ak trpíte pocitmi úzkosti, skúste pár mesiacov pravidelne užívať Macu peruánsku

TIP : Prečítajte si aj ďalšie výskumy o Mace, nie len o jej účinkoch na depresiu, spolu s uvedenými zdrojmi.

Symptómy depresie pri ktorých môže Maca pomôcť

Na základe skúseností je Maca prášok vhodným prírodným variantom na zmiernenie depresie pre kohokoľvek, kto trpí ľahkým stupňom tejto poruchy. Chronická a ťažká depresia si môže vyžiadať komplexnejšiu liečbu a zásah. Nižšie uvádzam zoznam symptómov depresie, kde Maca môže pomôcť:

 • popôrodná depresia (často súvisiaca s výživou – Maca je bezpečná pri kojení)
 • dystýmia – slabá forma depresie
 • úzkosť
 • málo energie
 • nedostatok motivácie

Spätná väzba od užívateľa Maca prášku

Zakúpil som si Macu po tom, čo mi ju odporučil kamarát. Mal som problémy s hormónmi a s libidom, “Mace to trvalo” zopár týždňov kým zabrala, ale keď zabrala, môj život sa navždy zmenil. Motivujem ľudí, aby dali tomu trocha času a ich problémy sa dajú do poriadku, a potom si môžu užívať nový život … Prestal som užívať Celex (antidepresívum) a cítil som sa lepšie s Macou než kedykoľvek predtým počas užívania Celexu …. navyše, pomohla mi s libidom na rozdiel od Celexu (spolu s inými antidepresívami), ktorý moje libido potlačil. Mal som také skvelé výsledky, že som ju objednával viacerým kamarátom, ktorí potom taktiež básnili o svojich výsledkoch. Macou som si doslova opäť kúpil svoj život a to vďaka výborným výsledkom, ktoré som sám zažil.

Heather Martin (prevzatá zahraničná referencia, môžete si ale prečítať aj skúsenosti zo Slovenska a Čiech)

Koľko Macy užiť aby pomohla pri depresii

Užívanie Macy na depresiu spadá pod terapeutické použitie Macy, t.j. veľkosti dávok by mali byť rovnomerné počas dlhšej doby (aspoň 2 – 3 mesiace). Všeobecné odporúčanie je pre dospelého človeka (75 kg) užiť 3-4 čajové lyžičky (9-12 gramov) organického Maca prášku každý deň. Pri užívaní extraktu sú dávky samozrejme nižšie.  V každom prípade, by ste sa pred užívaním Macy na depresiu mali poradiť so svojím lekárom alebo lekárnikom.

Užívanie Macy na depresiu spadá pod terapeutické použitie

Užívanie Macy na depresiu spadá pod terapeutické použitie

Taktiež si pamätajte, že kým sa u vás prejavia účinky Macy, môže to potrvať niekoľko týždňov až mesiacov. Maca má svoju silu, ale potrebuje aj svoj čas, kým začne účinkovať. Dobrá správa je, že Maca nemá žiadne vedľajšie účinky, naopak, má množstvo ďalších iných pozitívnych účinkov a môže viesť k trvalému odvráteniu depresie.

TIP: Na začiatok vám odporúčam zakúpiť si 1kg balenie Maca prášku. Ak Mace neveríte, skúste sa pozrieť na tento produkt, ktorý pomáha na duševnú rovnováhu.

Ktorá Maca je najlepšia na depresiu?

Skúsenosti a výskumy preukazujú, že červená Maca je najbohatšia na fytonutrienty a najrýchlejšie účinkuje. Ak užívate Macu špeciálne na depresiu, odporúča sa červená pred ostatnými farebnými odrodami Macy. Avšak, ako naznačil už výskum (spomínaný vyššie v texte), všetky farebné druhy Macy môžu byť účinné na prekonanie depresie.

2 komentáre

 1. Peter 16. novembra 2020 Reply
  • mm MACAman 21. novembra 2020 Reply

Leave a Reply

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

TOPlist