Obsahuje Maca peruánska lepok?

Maca peruánska a lepok

„Obsahuje Maca peruánska lepok?“  Táto otázka je asi jednou z najčastejších, ktoré sa vyskytujú na fórach a v diskusiách. Neprekvapuje ma to, keďže veľa ľudí sa sťažuje na silné alergie na lepok (glutén).

 

Dobrou správou pre každého, koho zaujíma Maca a zároveň si robí starosti s obsahom gluténu v potrave je, že: Maca je 100 % bez gluténu/bez lepku. Hoci Maca prášok je ako taký potravina a oficiálne je kategorizovaný ako “múčka”, vieme, že pochádza z koreňa (reďkovkovitého resp. repovitého tvaru) a nie z nejakého druhu trávy alebo obilniny. V koreňoch sa lepok nenachádza na rozdiel od určitých obilnín ako je pšenica, jačmeň, raž alebo žito. Vďaka tomu je Maca prášok vhodný na prípravu bezgluténových (bezlepkových) jedál a je tak bezpečný pre každého s intoleranciou na lepok.

Maca peruánska neobsahuje lepok

Maca peruánska neobsahuje lepok

Uvažujete, že vyskúšate Macu peruánsku po prvý krát? Majte na pamäti nasledovné:

  1. Nikdy nebolo potvrdené, že Maca je alergén akéhokoľvek druhu. Avšak niekoľko užívateľov, ktorí boli citliví na jód hlásili, že to ovplyvňovala Maca. Áno, Maca obsahuje jód, takže ak sa to týka aj Vás, prekonzultujte to so svojim lekárom.
  2. Asi 5-10 % ľudí má problémy s trávením raw Maca prášku. Je to spôsobené obsahom škrobu, ktorý sa nachádza v Mace. Ak máte problémy stráviť aj iné jedlá s obsahom škrobu ako napríklad zemiaky, tak vám odporúčam namiesto raw Macy užívať želatínovanú Macu. V želatínovanej Mace je odstránený všetok obsah škrobu pomocou špeciálneho procesu varenia.
  3. Citlivejším ľuďom, ktorí užívajú Macu po prvý krát, dodá Maca niekedy príliš veľa energie. Prejaví sa to napr. búšením srdca. Ak je to aj váš prípad, jednoducho si znížte dávku a navyšujte ju postupne.
  4. Maca peruánska je potravina. Nie je to liek a ani doplnok stravy. Potrebuje svoj čas, aby začala v tele účinkovať. Rovnako je ale aj dôležitá pravidelnosť užívania, aby ste dosiahli maximálne účinky. Mnoho ľudí pocítilo počiatočný účinok Macy do prvého mesiaca užívania. Niektorí ale cítia účinky až neskôr. Moje odporúčanie je vytrvať v užívaní a pamätať na to, že pre pôvodných obyvateľov z vrchov Peru je Maca súčasťou každodennej stravy.

Vyskúšajte niektorý z Maca receptov. Ak máte akékoľvek ďalšie otázky, tak si určite pozrite aj podstránku Otázky a odpovede

Leave a Reply

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

TOPlist