Menopauza – všetko, čo o nej potrebujete vedieť

Už len samotné slovo menopauza je pre mnohé ženy v najlepšom veku strašiakom. Je to niečo, čoho sa obávajú, pred čím majú rešpekt, čo pre ne predstavuje obrovskú životnú zmenu. Je to prechod k ďalšej, možno trochu inej fáze života.

V tomto článku sa dozviete všetko podstatné o menopauze či klimaktériu. O tom, ako sa život počas a po menopauze zmení, ale tiež o tom, prečo sa jej netreba obávať.

Menopauza verzus klimaktérium

Výrazy menopauza a klimaktérium sa často používajú ako synonymá. Ide pritom o dva odlišné pojmy označujúce dva odlišné javy. Menopauza je označenie pre poslednú menštruáciu, pričom priemerný vek ženy v menopauze je 51 rokov. Posledné krvácanie však môže prísť aj skôr, vtedy je reč o predčasnej menopauze.

Klimaktérium je označenie pre celé obdobie, ktorým žena prechádza. Je to teda obdobie, ktoré značí prechod od reprodukčnej, fertilnej fázy do pokojovej fázy. Klimaktérium sa začína zvyčajne okolo 45. roku života a končí sa niekedy v šesťdesiatke.

Keďže väčšina ľudí medzi klimaktériom a menopauzou nerozlišuje, budem v tomto článku menopauzou označovať celý proces prechodu žien.

Príznaky menopauzy tzv. Klimakterický syndróm

V období, keď žena stráca plodnosť a znižuje sa u nej počet vajíčok, klesá aj hladina pohlavných hormónov – estrogénov. Nedostatok estrogénu sa prejavuje formou klimakterického syndrómu.

Prejavmi menopauzy sú:

 • menštruačné poruchy
 • psychická nevyváženosť – strach, nervozita, precitlivenosť, úzkosť
 • strata dôvery, pocity neviditeľnosti
 • návaly tepla spojené s nadmerným potením
 • búšenie srdca
 • tŕpnutie rúk
 • problémy so spánkom
 • nezáujem o sex, nízke libido
 • bolesti kĺbov i hlavy
 • suchá pokožka
 • priberanie
Maca peruánska pomáha pri menopauze

Korene Macy peruánskej pomáhajú pri zmierňovaní príznakov menopauzy, nakoľko vyrovnávajú hladinu hormónov.

TIP: Prečítajte si môj článok o tom ako pomáha koreň Maca ženám v menopauze.

 

Priebeh menopauzy

V súvislosti s klimaktériom sú dôležité štyri pojmy.

 • Premenopauza je obdobie pred menopauzou, ktoré sa vyznačuje znížením produkcie progesterónu, čím dochádza k relatívnemu nadbytku estrogénov. Typické sú aj poruchy dozrievania folikulov a anovulačné cykly. Môže dochádzať k rastu polypov, zväčšeniu maternicovej sliznice, metrorágii – chorobnému krvácaniu z maternice mimo obdobia menštruácie.
 • Menopauza je posledné menštruačné krvácanie. Často sa týmto termínom označuje aj celé obdobie klimaktéria. Možno ju stanoviť len spätne. Po nej nasleduje tzv. amenorey. (Poznámka: Amenorea je o obdobie bez menštruačného krvácania, ktoré trvá dlhšie ako 12 mesiacov.)
 • Perimenopauza, čiže prechodná fáza v reprodukčnom cykle. Ide o obdobie cca 1 rok pred a 1 rok po menopauze. Perimenopauzu nemožno predvídať a nemožno ani určiť, ako dlho bude trvať. Hladina hormónov sa počas tohto obdobia rýchlo mení, čo je často dôvodom psychických problémov. Nastáva nepravidelnosť menštruačného cyklu, suchosť pohlavných slizníc a s tým spojené nepríjemné pocity počas pohlavného styku.
 • Postmenopauza. Ide o obdobie pokoja, počas ktorého je produkcia vaječníkov minimálna až sa nakoniec ukončí. Počas tohto obdobia dochádza k výraznému zníženiu kvality kostnej hmoty. Nedostatok estrogénu s úbytkom kostnej hmoty bezprostredne súvisí. Kvôli tomu zároveň dochádza k vylučovaniu vápnika močom a nedostatočnej absorpcii črevnou sliznicou. Počas postmenopauzy ženy ohrozuje zvýšene riziko zlomenín.

Kedy začína menopauza?

Prvé príznaky začínajúcej menopauzy sa u žien objavujú už po štyridsiatke, zvyčajne okolo 45. roku života. Začína sa nepravidelnosť v menštruačnom krvácaní a návaly tepla. Hoci sa plodnosť ženy pomaly končí, ešte stále má možnosť otehotnieť. Organizmus sa však už pomaly týmto spôsobom pripravuje na novú životnú fázu.

INDOL3C PRE INTÍMNE ZDRAVIE PARTNEROV

indol3c-120

 • Odporúčajú gynekológovia i urológovia
 • Mnoho pozitívnych skúseností
 • V oficiálnom e-shope získate 10% zľavu pri použití zľavového kódu „indol2019“, doprava je ZADARMO
 • Pomáha pri zdravotných problémoch ako sú cysty, myómy, PMS, HPV, genitálne bradavice, onkologické ochorenia, zväčšená prostata a iné ..
 • Napomáha vyrovnávať hormonálne hladiny žien i mužov, čím okrem iného zvyšuje šancu na otehotnenie

Predčasná menopauza

Vyhasínať môže aktivita vaječníkov aj skôr ako v štyridsiatke. Príčinou pritom často býva nezdravý životný štýl. Ten je zvyčajne dôvodom viacerých telesných zmien a chorôb. Problémom môže však byť aj nízka telesná hmotnosť. Túžba po štíhlej postave je síce ženám vlastná, avšak niekedy zachádzajú priďaleko. Nedostatok tukového tkaniva nie je pre tvorbu estrogénov vhodný. Predčasná menopauza sa môže objaviť aj u žien, ktoré sú síce telesne v poriadku, ale trpia autoimunitným ochorením, pri ktorom telo produkuje látky poškodzujúce vaječníky.

K príčinám predčasnej menopauzy môžu patriť aj chemoterapia a rádioterapia. Viac o predčasnej menopauze si môžete prečítať v samostatnom článku.

Test na menopauzu

Pokiaľ chcete zistiť, či sa vás menopauza už týka, hoci na to ešte nemusíte mať vek, prípadne sa tak ešte necítite, môžete vyskúšať test na menopauzu. Jednoducho a rýchlo vďaka tomu odhalíte, či je potrebné začať s liečbou. Test detekuje hladinu folikuly stimulujúceho hormónu (FSH) a zistí, či ich máte v tele nadbytok ako dôsledok nízkej hladiny estrogénu. Zvýšená hladina FSH je signálom nastupujúcej menopauzy.

Test na menopauzu.

Chcete zistiť, či ste v prechode? Otestujte sa pomocou testu na menopauzu.

 

 

Menopauza a riziko otehotnenia

Žena sa rodí s určitým množstvom vajíčok, no v priebehu života jej už nové vajíčka nevznikajú. Pri narodení má dievčatko vo vaječníkoch 1 – 2 milióny vajíčok. Keď dosiahne vek prvej menštruácie je vajíčok 300 – 500-tisíc. V období klimaktéria ich má menej ako 1000. To však neznamená, že už nie je možnosť otehotnieť. Preto by ste svoj stav nemali podceňovať a počas sexuálneho styku sa stále chrániť. Až po zastavení menzesu už nie je otehotnenie možné.

Priberanie v menopauze

Obezita nie je zdravá, to je fakt. Nezdravá je však aj prílišná vychudnutosť. Najvhodnejšie je mať trochu tuku navyše, keďže práve vďaka tukovým tkanivám sa môžu tvoriť pohlavné hormóny – estrogény. Výkyvy hmotnosti nie sú zdravé ani pre telo, ani pre psychickú pohodu. Ak budete spokojná sama so sebou a naučíte sa prijať a mať rada svoje telo, budete menopauzu prežívať ľahšie. Spokojnosť je prospešná aj pre imunitný systém.

Je prirodzené, že s takou životnou zmenou, akou je menopauza, prichádza aj telesná zmena. Metabolizmus sa dôsledkom starnutia prirodzene spomaľuje, preto treba s pribúdajúcim vekom jesť menej a namiesto kvantity sa zamerať na kvalitu. Nie je zakázané občas zhrešiť, dokonca je to prirodzené. Ak si však doprajete niečo menej zdravé, nemali by ste si to vyčítať. Stres, ktorý si tak spôsobíte, je horší ako tých niekoľko občasných kalórií navyše.

Dostupná liečba

Pýtate sa, ako prekonať menopauzu? Sú dve možnosti.

Hormonálna substitučná liečba: Nedostatok estrogénov spôsobuje ťažkosti, pri liečbe ktorých sa odporúča podávanie ženských pohlavných hormónov – gestagénov, estrogénov, SERM – selektívnych modulátorov estrogénových receptorov, SEEM – selektívnych modulátorov estrogénových enzýmov.

Estrogén - konkrétny druh s názvom Estriol

Estriol je jeden z troch hlavných druhov estrogénov, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v tele ženy, nie len počas menopauzy.

Nehormonálna liečba: Tu môžeme zaradiť „prírodné“ spôsoby na zmiernenie príznakov menopauzy, ku ktorým patria napr.:

 • Fyzická aktivita – pokiaľ žena pravidelne športuje, trpí príznakmi, akými sú potenie, búšenie srdca, návaly tepla a závraty, menej. Rýchla chôdza, bicyklovanie, nordic walking, cvičenie s vlastnou váhou či plávanie sú ideálne.
 • Zmena životného štýlu – netreba zabúdať na udržiavanie zdravej váhy, čo úzko súvisí s pravidelným pohybom. Je potrebné znížiť príjem alkoholu. Nejde len o to, že s alkoholom človek prijíma aj kalórie navyše, ale aj o to, že alkohol má vplyv na náladovosť. Vyhnúť sa preto treba pravidelnému popíjaniu.
 • Voľba vhodnej stravy – neodporúča sa konzumovať pikantné a horúce pokrmy, po konzumácií ktorých stúpa telesná teplota a dochádza k poteniu. Je vhodné obmedziť tuky aj sacharidy. Vysoký príjem sacharidov vedie k priberaniu a únave. Cukor v krvi rýchlo stúpne, čo spôsobuje zmeny nálady. Je potrebné obmedziť príjem soli, ktorej nadbytok môže byť zodpovedný za nadúvanie a opúchanie nôh. Naopak v strave je potrebné dbať na dostatok vápnika, horčíka, železa, zinku a vitamínov D, C, A, E. Pomôcť vám môžu aj rôzne bylinky a nehormonálne lieky v podobe výživových doplnkov na menopauzu, ktoré vám dodajú všetky potrebné látky.

Bylinky a prírodné tabletky na menopauzu

Menopauza je zdravotný stav, ktorý je možné vďaka liekom či doplnkom stravy zmierniť, prípadne úplne potlačiť. Pokiaľ hľadáte nehormonálnu pomoc počas klimaktéria, môžete vyskúšať prípravok Minapent, ktorý je určený na zabezpečenie psychickej a telesnej pohody počas prechodu ženy. Vhodný je aj výživový doplnok Menomax s obsahom extraktu zo sójových klíčkov či Menoxin a iné.. Nižšie v tabuľkách vám prikladám zoznam najznámejších byliniek a homeopatík resp. doplnkov stravy na zmiernenie prejavov menopauzy, ktoré si môžete kúpiť bez lekárskeho predpisu. Bližšie informácie a odporúčania vám však najlepšie poskytne váš lekár.

Prírodné lieky na menopauzu (Homeopatiká)
Menoxin60 kapsúl / 12,99€ / 30 dní Zľava až -30%
Menox 4545 tabliet / 21,99€ / 45 dní Chcem viac info
Sérélys60 tabliet / 26,19€ / 30 dní Chcem viac info
Bylinky na menopauzu
Maca peruánska250 gramov / 19€ / 50 dní Chcem viac info
Vitex jahňací90 kapsúl / 13€ / 90 dní Chcem viac info
Kotvičník zemný120 kapsúl / 17,9€ / 60 dní Chcem viac info
Alchemilka obyčajná90 kapsúl / 19€ / 45 dní Chcem viac info
Materská kašička60 kapsúl / 14,69€ / 30 dní Chcem viac info
Poznámka:  Nemali by ste očakávať účinky hneď po prvom mesiaci užívania, nakoľko ide o výživové doplnky. Tie pôsobia na organizmus iným spôsobom ako „chemické lieky“. Preto by ste hneď na začiatku mali zvážiť kúpu viac ako jedného balenia. Vyjde vás to tak lacnejšie a zvýšite tým šancu, že vám liek na prírodnej báze zaúčinkuje.

Menopauza u mužov tzv. andropauza

Poklesom hormónov trpia aj muži. U nich sa táto životná fáza nazýva andropauza. Charakteristickým znakom je pokles libida spojený napríklad aj s problémami s erekciou. Aj u mužov sa prechod prejavuje vyčerpaním, podráždenosťou, nervozitou a často bývajú vzťahovační. Prejavuje sa tiež ubúdaním svalovej hmoty, rednutím kostí a zväčšujúcim sa objemom tukového tkaniva. Rovnako ako u žien však ide, čo sa týka priberania, skôr o genetické predispozície či životný štýl. Hladina testosterónu začína u mužov pomaličky klesať už po 30. roku života, no negatívne prejavy andropauzy sa zvyčajne prejavujú až po 50-ke.

Príznaky sprevádzajúce andropauzu sa dajú zmierniť. Stačí začať maličkosťami, ako napríklad obmedzením fajčenia a alkoholu, zdravšou stravou (napr. aj užívaním doplnkov stravy na podporu hladiny testosterónu) a udržiavaním sa v kondícii – mentálnej i fyzickej.

Hoci ide o prirodzenú fázu v živote každej ženy, pri ťažkostiach spojených s menopauzou je potrebné sa obrátiť na lekára. Lekár má možnosť vyšetriť hladiny estrogénov i ostatných hormónov a stanoviť postup liečby. Neobávajte sa svojmu lekárovi zveriť so svojím zdravotným stavom a problémami, ktoré pociťujete. On bude vedieť najlepšie, čo potrebujete a čo môže vaše príznaky zmierniť.

Fórum – podeľte sa o vaše skúsenosti

Pokiaľ sa nechcete zveriť svojmu lekárovi, otvorte sa aspoň vašej najbližšej kamarátke. Poteší ma ale, aj keď mi napíšete svoje skúsenosti do komentárov pod článkom (nebojte sa, je to anonymné). Vaše postrehy o tom, ako u vás prebiehal menzes, ako ste bojovali proti návalom tepla alebo ktoré bylinky či lieky na prírodnej báze zabrali vám? Diskusia je vždy cestou k tomu, aby ste sa o svojich problémoch a možnostiach liečby dozvedeli viac a prestali sa ich báť. Určite tým pomôžete aj iným ženám. Ďakujem.

 

Zdroje:

2 komentáre

 1. Katarína Štefkovičová 4. júla 2022 Reply
  • mm MACAman 7. júla 2022 Reply

Leave a Reply

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

TOPlist