Otázky a odpovede o Mace peruánskej
Na tejto podstránke s otázkami a odpoveďami som vybral najčastejšie otázky o Mace, na ktoré zároveň odpovedám. Každá odpoveď tu má svoje zhrnutie. Všade tam kde je to možné kliknite na link pre detailnejšiu odpoveď na konkrétnu otázku.
Ak máte otázku, na ktorú ste tu nenašli odpoveď, prezrite si web s využitím vyhľadávacieho formulára, ktorý sa nachádza vpravo. V prípade nejasností ma neváhajte kontaktovať, rád Vám pomôžem.
Čo je Maca?
Maca je koreň, ktorý rastie vysoko v peruánskych Andách vo výške 3500 metrov nad morom. Bola pestovaná po tisícky rokov a ľudia ju konzumovali, aby zvýšili svoju fyzickú silu a energiu počas každodenného života v takejto extrémnej nadmorskej výške, tak chudobnej na kyslík. Podobá sa na reďkovku alebo repu a nájdete ju v rôznych farbách od bielej až po tmavo fialovú. Koreň peruánskej Macy sa môže pýšiť statusom ako najvyššie rastúca rastlina na svete. Podrobnejšie informácie nájdete na podstránke Fakty o Mace
Na čo sa používa Maca?
Maca bola objavená pred vyše 2000 rokmi, keď vysoko v horách Inkskí farmári prvýkrát pásli svoje stáda. Zistili, že keď sa ich zvieratá kŕmili na Mace boli zdravšie, otužilejšie a silnejšie. Tak isto sa im zvýšila frekvencia kopulácie a mali vyššiu plodnosť. Po tomto zistení začali aj sami ľudia konzumovať Macu. V súčasnosti sa Maca užíva pri ľuďoch na:
- podporu plodnosti
- budovanie svalov
- zvyšovanie vytrvalosti
- zmiernenie symptómov menopauzy
- zvýšenie energie
- podporu zdravia prostaty
- zvýšenie hustoty kostí
- zmierňovanie depresií
- zvýšenie libida
- vyváženie hormónov u oboch pohlaví
- a ešte oveľa viac..
Túto tematiku nájdete podrobnejšie popísanú na podstránke Účinky Macy peruánskej
Aké sú účinky Macy?
Dlhodobé a neprerušované užívanie vysokokvalitnej Macy podporuje zlepšovanie hormonálneho, fyzického a emocionálneho stavu bežných ľudí. Tu uvádzam najviac overené účinky:
- Zvýšenie energie a kondície
- Zvýšenie vytrvalosti
- Zmierňovanie syndrómu chronického vyčerpania (únavy)
- Zlepšenie sexuálnej funkcie a zvýšenie libida u žien a mužov
- Zvýšenie plodnosti u ľudí a zvierat
- Zníženie hormonálnej dysfunkcie počas menopauzy a andropauzy
- Vyrovnávanie hladiny hormónov
- Zmiernenie depresie
- Potlačenie úzkosti a stresu
- Zlepšenie krvného obehu, čo vedie k redukcii anémie a rýchlejšiemu hojeniu rán
- Zlepšenie pamäte, schopnosti učiť sa a mentálnej kondície
- Krajšia a mladšia pleť
- Zdravé zuby a kosti
Maca tiež:
- Pôsobí fungistaticky a baktériostaticky
- Funguje ako antikarcinogén a antioxidant
- Je alternatívou k anabolickým steroidom, pomáha budovať svalstvo
Tejto téme sa osobitne venujem v článku Účinky Macy peruánskej
Je Maca bezpečná?
Maca je potravina, ktorá má širokosiahle využite pre ľudí a rovnako aj pre zvieratá. Doposiaľ nebolo zistené, že by bola Maca akokoľvek škodlivá. Aj napriek tomu je veľmi dôležité konzumovať Macu zodpovedne. Hoci je to „superpotravina“, tiež to s ňou môžete prehnať. Preto by ste mali dodržiavať zásady pre dávkovanie Macy.
Skutočne MACA účinkuje?
Užívanie Macy ľuďmi sa datuje až do obdobia spred 2000 rokov. V poslednom čase je však skúmaná aj z vedeckého hľadiska. Vedecké štúdie tak ako aj samotné zvyklosti potvrdzujú, že Maca skutočne účinkuje tak, ako som spomínal vyššie na tejto podstránke. Ak o užívaní Macy ešte len uvažujete, pravdepodobne si budete chcieť prečítať podstránku, kde nájdete vyjadrenia užívateľov Macy, aby ste sa tak presvedčili o jej účinkoch aj od ďalších spokojných zákazníkov.
Ako účinkuje Maca?
Z výživového hľadiska je Maca bohatá na aminokyseliny, fytonutrienty, mastné kyseliny, vitamíny a minerály. Podľa výživového výskumu uverejneného vo “Food Chemistry“´ v roku 1994 a 2001 Maca obsahuje:
- Zloženie: 59% karbohydrátov, 10.2 % proteínov, 8.5 % vlákniny, 2.2 % tukov
- Esenciálne aminokyseliny: skoro všetky vrátane kyseliny asparágovej, kyseliny glutámovej, serínu, histidínu, glycínu, treonínu, alanínu, tyrozínu, fenylalanínu, valínu, metionínu, izoleucínu, leucínu, lyzínu, HO-prolínu, prolínu, sarkozínu
- Voľné mastné kyseliny: našlo sa ich dvadsať, z ktorých najväčšie zastúpenie má kyselina linolická, palmatická a oleická.
- Vitamíny: A, B1, B2, B3, C, D
- Minerály: železo, magnézium, meď, zinok, sodík, draslík, vápnik
- Macaeny a macamidy: poly-nesaturované kyseliny a ich amidy
- Steroly: campesterol, stigmasterol, beta-sitosterol
- Alkaloidy: aromatické glukozinoláty vrátane: benzyl glukozinolát, p-methoxybenzyl glukozinolát
- Izotiokyanáty: benzyl izotiokyanát, p- methoxybenzyl izotiokyanát
- Glukozinoláty: fruktóza, glukóza, benzyl izotiokyanát
- 4 unikátne alkaloidy (Macaina 1, 2, 3, 4)
Táto rada nutrientov robí z Macy skutočnú nutričnú bombu a úžasnú každodennú superpotravinu. Pozrite si všetky nutričné hodnoty Macy
Ktorý druh Macy je pre mňa najlepší?
Na túto tému som publikoval článok Ktorá Maca je najlepšia? . Porovnávam v ňom jednotlivé druhy koreňov MACA.
Aký je rozdiel medzi RAW a želatínovanou Macou?
Prášok surovej/raw Macy neprešiel ohrevom nad 118F/ 43C°. To z nej robí “nenarušenú“ potravinu bez akokoľvek upravených nutrientov. Maca želatínovaná naopak prešla ohrevom, aby sa z nej odstránil obsah škrobu. Tento proces ničí niektoré nutrienty, ale robí Maca prášok lepšie stráviteľným. Ak máte trávenie v norme, odporúčam skôr raw Maca prášky než želatínovanú Macu. Pokiaľ ale máte akékoľvek tráviace problémy, tak želatínovaná Maca bude pre vás lepšou voľbou.
Koľko Macy by som mal užiť?
Odporúčam, aby väčšina ľudí začala s 1-3 čajovými lyžičkami za deň. Závisí to ale aj od vašej konštrukcie tela a druhu Macy, ktorý si vyberiete. Pre viac informácií si prečítajte kompletný článok o dávkovaní Macy.
Ako mám užívať Macu?
Najefektívnejší spôsob ako užiť Maca prášok je zmiešať ho s vodou alebo s obyčajným ovocným džúsom a vypiť nalačno 10-15 minút pred raňajkami. Ja si ho zmiešavam s mliekom. Konzumácia Macy nalačno zaručí dôkladnejšiu a rýchlejšiu absorpciu. Maca prášok si tiež môžete zamiešať do mliečnych drinkov a iných nápojov rovnako ako aj do niektorých druhov jedál. Prečítajte si viac o tom Ako správne užívať Maca prášok
Je peruánska Maca tá najlepšia?
Ak ste sa už trochu zaujímali o koreň Maca, tak pravdepodobne už viete, že pochádza z vysokých andských vrchov a dnes sa pestuje hlavne v Peru a Bolívii. Čo pravdepodobne neviete je, že aj Čína začala pred niekoľkými rokmi pestovať a vyvážať produkty z koreňa Macy. Článok Peruánska maca vs. Čínska maca vysvetľuje rozdiel medzi týmito dvoma a tiež dôvod, prečo by ste mali preferovať peruánsku Macu.
Kedy mám Macu užiť?
Pre jednoduchosť preferuje väčšina ľudí konzumáciu celej dávky Macy hneď ráno pred jedlom. Iní zas uprednostňujú rozloženie dávky do celého dňa. Jednu vec si však treba pamätať. Maca vás môže nabudiť až do tej miery, že nebudete môcť zaspať. Niektorým sa to stáva, iným zase nie. Ak sa toho obávate, neužívajte Macu po 14:00 hodine.
Ako dlho môžem Macu užívať?
Obyvatelia Peru konzumujú Macu pravidelne počas celého života. Všeobecne sa však odporúča, aby ste ju vysadili na 1 deň v týždni alebo na 1 týždeň každé dva mesiace. Je to jednoducho z toho istého dôvodu, pre ktorý by ste si mali dať raz za čas pauzu od nejakého druhu čerstvého ovocia alebo zeleniny. Je dobré dať telu oddych.
Má Maca vedľajšie účinky?
Maca je potravina, nie liečivo a nemá žiadne známe vedľajšie účinky. Je ale niekoľko vecí, pred ktorými sa treba mať na pozore:
- Viacero ľudí sa sťažovalo, že boli po užití Macy nervózni alebo že mali príliš veľa energie. Ak niečo také pocítite, stačí si len znížiť dávku.
- Asi 5% užívateľov zaznamenalo žalúdočné problémy po užití surovej/raw Macy. To je zapríčinené škrobom, ktorý surová Maca obsahuje. V tomto prípade odporúčam želatínovanú Macu pre všetkých ľudí s citlivým tráviacim systémom.
- Niektorí zaznamenali aj insomniu (nespavosť) po konzumácií Macy. Najlepšie je užiť ju skoro ráno, pokiaľ máte obavu, že by sa vás to mohlo týkať.
- Zopár užívateľov zaznamenalo aj zhoršenie akné po tom, ako začali užívať Macu. Je to však len dočasný symptóm. Ako bude vaše telo postupne vyrovnávať hladinu hormónov, akné bude slabnúť a pravdepodobne aj zmizne. Viac sa dočítate v článku Maca a akné
- Maca a pálenie záhy – síce je to veľmi zriedkavé, ale ak vás to postihne určite vám pomôže, keď si prečítate pripojený článok v odkaze.
Koľko dní trvá kým pocítim účinky Macy?
Stále je potrebné myslieť na to, že Maca je potravina a nie farmaceutické liečivo. Nie je to ako keď užijete aspirín a sledujete, ako vaša bolesť hlavy ustupuje. Maca si vyžaduje svoj čas a dôsledné užívanie, aby mohla prejaviť svoje účinky. Väčšina ľudí denne konzumujúcich Macu hovorí, že prvé účinky spozorovali 10 – 14 dní od začiatku užívania Macy. Iní, hlavne tí, ktorí užívajú Macu liečebne, hovoria, že prvé účinky prišli asi po tridsiatich dňoch. Moje odporúčanie je hlavne vytrvať v dôslednom užívaní a uistiť sa, že ste jej dali dostatok času, aby zaúčinkovala.
Môžem užívať Macu počas tehotenstva? (Maca a tehotenstvo)
Neexistujú žiadne kontraindikácie s užívaním Macy počas tehotenstva alebo kojenia. Odporúča sa však, aby tehotné a dojčiace ženy užívali Macu opatrnejšie a v menších dávkach a aby užívanie Macy konzultovali so svojim lekárom pre úplne schválenie. S touto témou úzko súvisí článok Maca a otehotnenie
Môžem z Macy pribrať na váhe?
Maca obsahuje málo kalórií a tuku. 3 čajové lyžičky (9 g) Macy obsahujú len 90 kalórií a 1 gram tuku. Takže sama o sebe Maca nespôsobuje nárast váhy. Napomáha však budovať svaly, pretože Maca je anabolikum. Taktiež vyrovnáva hladinu hormónov, takže môže zvýšiť chuť do jedla. V tomto ohľade môže podporiť prírastok na váhe.
Je Maca bezpečná aj pre deti?
Áno, deti môžu užívať Macu. Stačí im podávať oveľa menšiu dávku než u dospelého človeka.
Aký účinok má Maca na krvný tlak?
Maca môže krvný tlak znížiť, keďže zlepšuje krvný obeh.
Aké lieky môžem brať počas užívania Macy?
Neexistujú žiadne známe kontraindikácie pri užívaní Macy. Avšak ak beriete lieky na vysoký krvný tlak, požiadajte vášho lekára nech ho viac sleduje. Maca môže znížiť vašu potrebu týchto liekov.
S akými nápojmi a jedlom môžem miešať Macu?
Maca prášok môžete zmiešať s väčšinou jedál a nápojov. Pokiaľ máte tráviace ťažkosti neodporúčam konzumovať Macu s ovocím. Táto kombinácia môže potenciálne narušiť trávenie. Maca želatínovaná je výbornou voľbou pre ľudí so žalúdočnou citlivosťou, keďže proces jej prípravy odstraňuje všetok škrob z prášku. Varenie však ničí niektoré z podstatných nutrientov surovej/RAW Macy, preto odporúčam použiť Maca recepty, pri ktorých dochádza k ohrevu pri teplote menej ako 120 F/ 45 °C.
Maca a cukrovka? Môžem ju užívať?
Áno, Maca má nízky glykemický index a považuje sa za bezpečnú pre diabetikov.
Obsahuje Maca prášok glutén?
Nie, Maca neobsahuje žiadny glutén. Viac zistíte v článku: Maca a obsah gluténu
Je nejaký spôsob ako prekryť chuť Macy?
Veľa ľudí obľubuje chuť Macy – predovšetkým červenej Macy, ktorá je sladšia než ostatné druhy. Avšak, niektorí ľudia ju proste nemusia. Jeden zo spôsobov ako obísť chuť Macy je siahnuť po Maca kapsuliach. Okrem toho máte na výber niekoľko ďalších možností ako prekryť chuť Macy.
Pomôže mi Maca ku krajším krivkám?
Keďže Maca napomáha budovať svalstvo a vyrovnávať hladinu hormónov, môže mať aj pozitívny vplyv na fyzický vzhľad. Užívateľky zaznamenali pozitívne výsledky po konzumácii Macy pri budovaní sedacích svalov a rovnako aj mierne zväčšenie pŕs. Prečítajte si celý článok s názvom Maca na formovanie pozadia
Obsahuje Maca rezistentný škrob?
Krátka odpoveď na túto otázku je „nie“. Ani surová/raw Maca a ani želatínovaná Maca neobsahujú väčšie hladiny rezistentného škrobu. V článku Obsahuje Maca rezistentný škrob? si môžete pozrieť aj výsledky laboratórnych testov.
Boli na Mace vykonávané štúdie?
Áno na Mace boli dokončené rôzne výskumné štúdie. Len na PubMed-e (Národná knižnica medicíny), je zaregistrovaných viac ako 400 štúdií o Mace (Lepidium meyenii). Okrem toho bol uverejnený výskum aj v Peru, odkiaľ pôvodne Maca pochádza. Pozrite si tie najzaujímavejšie výskumy uskutočnené na Mace.