Koreň Maca a jeho prospešné účinky pre mužov

Prečo by muži mali užívať koreň Maca?

Prášok z koreňa Macy peruánskej je superpotravina plná výživy užívaná už najmenej dve tisícky rokov. Koreň Maca je jedinečný v tom, že pôsobí inak na mužov a inak na ženy. V tomto článku podrobne opíšem prečo by túto skvelú potravinu mali užívať muži.

Napriek tomu, že Maca peruánska má za sebou už dlhú tradíciu užívania, vedecky je skúmaná len posledných 25-30 rokov. Tieto výskumy poukazujú na niekoľko prospešných účinkov Macy, ktoré sa týkajú špeciálne mužov. Predtým ako tieto účinky Macy spomeniem, chcem zdôrazniť, že existuje niekoľko druhov dostupnej Macy. Rôzne typy Macy majú rozličné účinky a každý zlepšuje iné špecifické zdravotné problémy.

 

Maca na zvýšenie libida

Veľmi častý dôvod, prečo muži užívajú Macu, je jej účinok na zvýšenie libida. Maca peruánska účinkuje v rôznych úrovniach tak, že podporuje zdravý sexuálny apetít. Po prvé, keďže má vysoký obsah živín revitalizuje celé telo. Po druhé, Maca podporuje zdravú hladinu testosterónu, čo má za následok nárast energie, výdrže a vitality. A po tretie, Maca obsahuje jedinečné živiny nazývane makaény a makamidy (macaeny a macamidy), ktoré súvisia s podporou zdravého libida. Pre tento účel sú najobľúbenejšie červená a čierna Maca.

Maca na poruchy erekcie

Ďalšou z vecí, ktorú Maca dokáže, je zlepšiť krvný obeh. Keďže je Maca spájaná aj s nárastom libida, môže mužom pomôcť prekonať miernu erektilnú dysfunkciu. Nedávne štúdie o účinkoch koreňa Maca na mužov s miernou erektilnou dysfunkciou ukazujú, že viac ako polovica skúmaných pacientov zaznamenala značné zlepšenie pri problémoch s erekciou ale aj zlepšenie celkového sexuálneho zdravia. Na tento účel sa odporúča čierna Maca.

Maca na podporu mužskej plodnosti

Maca peruánska sa najbežnejšie a najdlhšie využíva na podporu plodnosti mužov a žien. Vieme o tom, že domorodí obyvatelia vysokých Andských vrchov v Peru už 2000 rokov dozadu užívali koreň Maca na zvýšenie plodnosti u ľudí a aj u dobytka. Ak sa vrátime do súčasnosti, tak zistíme, že v Peru je Maca prvá vec, po ktorej siahajú páry túžiace po dieťatku. Nedávne štúdie zo Švajčiarska a Peru potvrdzujú, že čierna Maca zvyšuje počet a pohyblivosť spermií a tiež nárast sexuálnej túžby.

ZVÝŠTE VAŠU ŠANCU OTEHOTNIEŤ
Produkty BlueFertil a PinkFertil obsahujú mimo Macy peruánskej mnoho iných účinných zložiek podporujúcich plodnosť. Predajca má v ponuke mnohé akciové balíčky produktov, ktoré zvýšia vašu šancu otehotnieť.

Doplnky stravy na podporu plodnosti: BlueFertil a PinkFertil

Maca na zvýšenie hladiny testosterónu?

Maca peruánska samotná neobsahuje testosterón ani iné hormóny. V skutočnosti len povzbudzuje telo, aby samo vytvorilo a regulovalo hormóny v snahe dosiahnuť zdravú hormonálnu rovnováhu. Výskum však nepreukázal, že Maca spôsobuje celkový nárast hladiny testosterónu v sére. Avšak energizujúci účinok, ktorý zaznamenali muži užívajúci Macu potvrdzuje, že ma inak naozaj pozitívny účinok na endokrinný systém. Vedci polemizujú o tom, že Maca skôr pôsobí na úroveň voľného testosterónu. Na tento účel pôsobia dobre všetky druhy Macy.

Maca na prostatu

Dôležitá štúdia uverejnená v “Journal of Reproductive Biology and Endocrinology“ (Časopis reproduktívnej biológie a endokrinológie) 2005; 3:5. prišla počas obdobia 42 dní k tomuto záveru: ,,Ani žltá a ani čierna Maca v tomto prípade nedokázali to, čo červená Maca, ktorá značne zmenšila veľkosť ventrálnej časti prostaty u potkanov.

Maca na naturálne budovanie svalstva

Maca je anabolikum. Obsahuje vysoké množstvo bio-dostupného proteínu a iné živiny, ktoré podporujú zdravé, naturálne naberanie svalovej hmoty. Je obľúbeným doplnkom medzi naturálnymi kulturistami ako aj ingredienciou do rôznych zmesí na rast svalov. Je veľa užívateľov, ktorí sú profesionálni alebo skúsení amatérski športovci a užívajú Macu peruánsku ako prostriedok na zvýšenie výkonu.  Na budovanie svalstva sa odporúča čierna Maca. Viac sa dozviete v článku Maca a bodybuilding

Začlenením Maca prášku alebo tabliet do svojho jedálnička môžete len získať

Začlenením Maca prášku alebo tabliet do svojho jedálnička môžete len získať

Maca na energiu a výdrž

Pre ľudí žijúcich vo vysokých polohách Peru, kde Maca rastie (3500 m.n.m. a vyššie), je nevyhnutná na udržanie zdravia, energie a výdrže. Niekoľko vedeckých štúdií potvrdilo, že koreň Maca má pozitívne účinky na výkonnosť a hladinu energie. V jednej štúdii dokázali cyklisti podstatne skrátiť svoje časy na 40 km trati a to len po 12 dňoch užívania Macy. Ďalšia štúdia preukázala, že pravidelná dávka Macy zlepšila výdrž u laboratórnych myší skoro o 20%. Na tento účel má najlepší vplyv čierna Maca.

Maca na silné kosti

V roku 2010 oznámil tím 6 vedcov, že červená a čierna Maca sa prejavili ako najúčinnejšie pri zlepšení a ochrane štruktúry kostí u myší s odstránenými vaječníkmi. (Účinky rôznych druhov Macy na štruktúru kostí, Gonzalez, C a kol.). Čiastočne je to spôsobené vďaka vysokému obsahu vápnika v Mace (takmer štvornásobne viac ako v mlieku).

Maca na potlačenie depresie

Jeden z menej známych účinkov Macy (nielen) pre mužov je na potlačenie depresie. Vďaka jej vysokému obsahu živín a schopnosti dodať novú energiu účinkuje doslova ako “zlepšovač nálady“. Na zlepšenie emocionálneho zdravia je však nutné nepretržité užívane Macy. Ak vás táto téma zaujíma viac, tak si určite prečítajte článok Maca na depresiu

Maca na zlepšenie pozornosti, pamäte a jasnej mysle

Jeden z posledných účinkov Macy pre mužov je zlepšenie sústredenia, pamäte a schopnosti učiť sa. Nedávna štúdia z Číny (2011) zistila, že špeciálne čierna Maca zlepšila u myší pamäť až o 10% a rýchlosť učenia sa skoro až o 15 %. Okrem toho veľa užívateľov uviedlo zlepšenie pozornosti a jasnej mysle počas obdobia, keď užívali Macu. Na tento účel sa odporúča červená a čierna Maca.

Verím, že bol pre vás tento článok o účinkoch  koreňa Maca pre mužov užitočný. Ak máte ďalšie otázky, prosím, prečítajte si aj podstránku Otázky a odpovede.

2 komentáre

  1. Martina Podskočová 15. januára 2021 Reply

Leave a Reply

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

TOPlist