Maca a jej účinky

Pravidelné a neprerušované konzumovanie vysokokvalitnej BIO Macy napomáha každým jedným dňom k zlepšeniu hormonálneho, fyzického a emocionálneho stavu u „bežných“ ľudí. Zaznamenal som ale aj väčšie množstvo zavádzajúcich a skresľujúcich informácií týkajúcich sa účinkov Macy. Preto som dal dokopy všetky informácie, ktoré sa zaoberajú jej účinkami.

Maca na zvýšenie energie

Už prví španielski bádatelia v južnej Amerike si všimli, že Maca napomáha zvyšovaniu plodnosti a má aj povzbudzujúci účinok. Od tej doby si udržovala reputáciu aj vďaka zvyšovaniu energie. Čo je ale zaujímavé, v porovnaní s čajom alebo kávou, Maca „netlačí“ na nadobličky. Toto zvyšovanie energie Macou je rovnomerné a trvalé.  Viac sa dočítate v článku Užívanie Macy na zvýšenie energie

 

TIP: Maca fresh energy je produkt s kladným vplyvom na bdelosť, zvýšenie energie a vitality. Ako už z názvu vyplýva obsahuje mimo iného aj Macu.

Maca na lepšiu vytrvalosť a atletickú výdrž

Tvrdí sa, že Inkskí bojovníci konzumovali Macu vždy pred bojom, aby si tak zlepšili zdatnosť. Nedávne štúdie dokázali, že Maca zvyšuje výdrž vo vytrvalostných pretekoch a pomáha budovať svalstvo. Sú aj užívatelia, ktorí sú profesionálni a polo-profesionálni atléti a doslova básnia o tom, ako Maca podporuje ich optimálny výkon. Prečítajte si viac v článku: Maca a bodybuilding.

Maca peruánska vám pomôže aj k lepším športovým výkonom

Maca peruánska vám pomôže aj k lepším športovým výkonom

Maca proti syndrómu chronickej únavy

V rôznych individuálnych testoch preukázala Maca pozitívne výsledky aj na znižovanie príznakov syndrómu chronickej únavy.

Maca na zvýšenie libida a zlepšenie sexuálnych funkcií

Medzi pôvodnou peruánskou populáciou bola Maca tradične považovaná za silné afrodiziakum. Maca pôsobí na zvýšenie libida u mužov a žien. Jedna štúdia preukázala, že Maca môže pomôcť mužom prekonať erektilnú dysfunkciu. Pre tento účel sa odporúča čierna Maca pre mužov a červená Maca pre ženy.

TIP: V segmente doplnkov stravy na zlepšenie sexuálnych funkcií  je veľmi veľa produktov, ktoré obsahujú Macu. Pre mužov sú to napr. tabletky Zerex, eJoy alebo Erexan. Pre opačné pohlavie napr. Aphrodisia V pre ženy.

Maca na podporu plodnosti

Najviac zdokumentovaným tradičným použitím Macy je na zvyšovanie plodnosti tak u ľudí ako aj u zvierat. Inkskí farmári ju používali už pred tisíc rokmi na zväčšenie ich statkov. Presnejšie sa preukázalo, že čierna Maca zvyšuje počet spermií a ich objem. Taktiež bolo preukázané, že červená Maca vyrovnáva ženský hormonálny systém a ovulačný cyklus. Tieto účinky môžu súvisieť aj s prítomnosťou aktívnych aromatických izotiokyanátov v Mace. Podrobnejšie sa tejto téme venujem v článku Maca a otehotnenie

ZVÝŠTE VAŠU ŠANCU OTEHOTNIEŤ
Produkty BlueFertil a PinkFertil obsahujú mimo Macy peruánskej mnoho iných účinných zložiek podporujúcich plodnosť. Predajca má v ponuke mnohé akciové balíčky produktov, ktoré zvýšia vašu šancu otehotnieť.

Doplnky stravy na podporu plodnosti: BlueFertil a PinkFertil

Maca na reguláciu hormonálnej rovnováhy

Maca obsahuje množstvo aminokyselín, ktoré sú stavebnými jednotkami hormónov. Výskum potvrdil, že pravidelná konzumácia Macy môže vyvažovať hormóny u mužov a rovnako aj u žien. Maca neobsahuje hormóny, ale stavebné jednotky z ktorých ich telo dokáže vyrobiť. Keďže hormóny ovplyvňujú množstvo aspektov zdravia, vyvážený a zdravý endokrinný systém môže viesť k mnohým zdravotným zlepšeniam.

Maca na liečbu depresie

Pravidelne konzumovaná Maca pozdvihuje emocionálnu náladu. Je to pravdepodobne vďaka pôsobeniu bohatej výživy vnútri koreňa, kombinovanej s jeho schopnosťou vyrovnávať hormóny a vďaka jedinečným zlúčeninám, ktoré sa nazývajú macamidy. Nedávno bolo v dvoch štúdiách preukázané, že Maca znižuje skóre v seba hodnotiacich škálach depresie a úzkosti. Viac sa o tejto téme dočítate v príspevku Maca na potlačenie depresie

Maca na zmiernenie úzkosti a stresu

Jedno z najzaujímavejších tradičných využití Macy je, že bola prídavkom špeciálnych čajov počas tanečných ceremoniálov, aby pomohla nabudiť a zároveň uvoľniť účastníkov. Posledné štúdie taktiež hovoria o tom, že pozitívne vplyvy Macy na náladu vedú k zníženiu seba vnímanej úzkosti a stresu. To robí Macu veľmi jedinečnou aj v tom zmysle, že zvyšuje energiu bez spôsobovania akéhokoľvek druhu stresu.

Maca na menopauzu

Jedným z najčastejších dôvodov užívania Macy peruánskej je to, že zmierňuje príznaky menopauzy. Veľa užívateliek zaznamenalo výrazné zníženie návalov tepla a nočného potenia práve po pravidelnom užívaní Maca prášku. To je vďaka úžasnej schopnosti Macy vyrovnávať hladinu hormónov. Viac informácií k tejto téme nájdete v článku Maca a menopauza.

TIP: Maca je hlavnou zložkou vo voľnopredajných tabletkách na menopauzu MENOX 45 o ktorých som napísal aj recenziu.

Maca na zdravú myseľ a sústredenie

Vďaka schopnosti dodávať energiu a povzbudzujúcim účinkom, Maca taktiež podporuje zdravú myseľ ako aj schopnosť sústrediť sa. Keď máte viac práce v kancelárii alebo v sklade, dajte si extra dávku Macy. Dokážete sa tak lepšie sústrediť na prácu a zároveň jasne myslieť. Pre tento účel sa odporúča červená Maca a čierna Maca.

Maca pre lepšiu pamäť a ľahšie učenie

Experimentálne štúdie (v experimentálnych modeloch so zvieratami) potvrdzujú, že čierna odroda Macy má blahodárne účinky na učenie a pamäť. Čierna Maca zlepšuje učenie a pamäť viac ako Maca inej farby. Maca je bezpečná pre deti aj dospelých a je výbornou súčasťou študentskej stravy.

Maca na zlepšenie krvného obehu

Jedna z najzaujímavejších vlastností Macy je, že viditeľne zlepšuje krvný obeh a tým znižuje anémiu a urýchľuje čas hojenia rán. Ľudia, ktorí sa liečia na krvný tlak, by sa mali pozorne sledovať, keď začnú konzumovať Macu, pretože tá im ho môže znížiť.

Maca na rast vlasov

Na túto tému nebolo doposiaľ uskutočnených veľa výskumov, ale tradične bola Maca využívaná na stimuláciu rastu vlasov a rovnako aj na prevenciu ich straty.

Maca na akné

V situáciách kde akné súvisí s nerovnováhou hormónov, môže byť konzumácia Macy rovnako účinná ako klasická liečba akné. Samozrejme, keďže Maca je potravina s doposiaľ neobjavenými vedľajšími účinkami, je pre telo oveľa jednoduchšie spracovať ju než lieky na akné založené na chemickej báze. Viacerí užívatelia hlásili pozitívne výsledky pri užívaní  koreňa Maca na akné.

Maca na zlepšenie tónu pleti

Bežná spätná väzba od užívateľov sa týka aj vylepšenia tónu ich pleti pri pravidelnom požívaní Macy. Je to pravdepodobne vďaka silnému nutričnému obsahu a schopnosti Macy vyvažovať hormóny.

Maca na silné zuby a kosti

Všetky farebné druhy Macy sa spájajú so zvýšením hustoty kostí. Je to zapríčinené zrejme vysokým pomerom bio dostupného kalcia. Konkrétne u čiernej Macy sa v testoch z roku 2009 zistilo zvyšovanie hustoty kostí a ich pevnosti.

Maca na nabratie svalovej hmoty (celkovej váhy)

Jeden z trendov je, že sa predáva stále viac a viac Maca produktov naturálnym kulturistom  a atlétom. Vznikol preto aj prieskum zameraný na účinky konzumácie Macy spojené s posilňovaním a atletikou. Prečítajte si aj článok Maca a bodybuilding

Maca je skvelá aj na budovanie svalovej hmoty. Uprednostňujú ju najmä naturálni kulturisti

Maca je skvelá aj na budovanie svalovej hmoty. Uprednostňujú ju najmä naturálni kulturisti

Maca na osteoporózu

Nedávny výskum vykonaný na myšiach s ovarectomiou ( s odstránenými vaječníkmi) potvrdil, že Maca vylepšuje stav tak osteoporózy rovnako ako aj osteoartritídy.

Maca na štítnu žľazu

Maca preukázateľne stimuluje funkciu štítnej žľazy a je to pravdepodobne spôsobené schopnosťou Macy vyvažovať hormóny. Maca obsahuje jód, ktorý môže ovplyvniť funkciu štítnej žľazy. K tejto téme som publikoval článok Maca a obsah jódu

Maca na vylepšenie kriviek

Pravidelné užívanie Macy môže vylepšiť ženské krivky, ale len za predpokladu, že ju skombinujete s vhodným cvičením. Spätná väzba od užívateľov vrátane aj niekoľkých naturálnych kulturistov je, že Maca im naozaj pomáha vyformovať ich krivky. Môže sa stať, že všetky úspechy sú výsledkom cvičenia a nie Macy? Je to nepochybne možné, ale Maca môže jednoznačne pomôcť a v článku Maca na formovanie pozadia nájdete dôvod  prečo.

Účinky Macy na ženy

Hlavné dôvody prečo ženy konzumujú Macu:

K tejto téme som uverejnil článok Maca pre ženy

Účinky Macy na mužov

Hlavné dôvody prečo muži konzumujú Macu:

K tejto téme som uverejnil článok: Maca pre mužov

Ak máte vlastné skúsenosti s Macou, prosím, podeľte sa s nimi na podstránke Skúsenosti užívateľov. Môžete si tam prečítať aj mnoho iných názorov na túto superpotravinu, ktorou Maca bezpochyby je.