Maca peruánska a podpora plodnosti – otázky a odpovede

Maca peruánska (Žerucha peruánska / Lepidium meyenii) je koreňová zelenina, ktorá sa používa v tradičnej aj modernej medicíne. Má mnoho pozitívnych účinkov na ľudské zdravie. Jedným z nich je užívanie Macy na podporu plodnosti ako pomoc pri pokusoch o otehotnenie. Jej užívanie za týmto účelom však vyvoláva v mužoch a ženách snažiacich sa otehotnieť mnohé otázky. V tomto článku sa na tie najčastejšie z nich pokúsim odpovedať.

Maca peruánska (Žerucha peruánska) pomáha pri podpore plodnosti mužom aj ženám

Maca peruánska (Žerucha peruánska) pomáha pri podpore plodnosti mužom aj ženám

1. Vďaka čomu vlastne Maca podporuje plodnosť a pomáha pri otehotnení?

Maca peruánska podporuje plodnosť pri snahe o počatie vysnívaného bábätka hneď viacerými spôsobmi. Najdôležitejšie sú však tieto účinky:

  • Maca obsahuje mnohé dôležité látky, ktoré prispievajú k zdraviu celého organizmu, ale aj samotných pohlavných buniek mužov aj žien.
  • Maca podporuje činnosť žliaz s vnútorným vylučovaním a pomáha udržiavať hormonálnu rovnováhu v tele.
  • Maca pozitívne vplýva na libido a pomáha udržiavať mužské aj ženské pohlavné orgány prekrvené a v dobrom stave.
TIP: Bližšie sa tejto problematike venujem v samostatnom článku o Mace a plodnosti, ako aj v článku 8 spôsobov, ktorými Maca podporuje plodnosť. Ak sa snažíte otehotnieť, určite si tieto články prečítajte. Pri rozhodovaní vám môžu pomôcť aj skúsenosti ľudí, ktorým Maca pomohla otehotnieť.

2. Môžem sa Macou predávkovať? Aká je odporúčaná denná dávka Macy?

Je dôležité, aby ste pochopili, že Maca peruánska je v podstate zelenina. Nejde o žiadny liek, ale o jedlo, prípadne výživový doplnok. Preto by ste sa nemali báť akýchkoľvek nežiaducich účinkov alebo problémov, ktoré by mohli plynúť z užívania Macy.

 

Taktiež by ste to však nemali preháňať. Všetkého veľa škodí, čo sa dá samozrejme povedať aj o Mace. Konzumácia príliš veľkého množstva akejkoľvek potraviny môže mať na telo negatívny vplyv.

Odporúčaná denná dávka sa v závislosti na konkrétnom „prípravku“ pohybuje rádovo v jednotkách gramov. Tieto hodnoty sa týkajú klasického Maca prášku. Ak by ste užívali extrakt, odporúčaná denná dávka bude nižšia. Vo všeobecnosti by ste sa mali riadiť tým, čo výrobca vášho doplnku stravy resp. Maca prášku uvádza na obale.

Ak budete odporúčanú dávku prekračovať, nijako to účinok Macy nezlepší ani neurýchli. Práve naopak. Príliš veľké množstvo Macy môže spôsobovať zbytočnú záťaž na organizmus. Preto je lepšie radšej začínať na nižších dávkach a postupne ich zvyšovať.

3. Môžem Macu pridávať aj do iných jedál? Nebude to zhoršovať jej účinok?

Maca obsahuje skvelé výživné látky, ktoré je možné pridať takmer do akéhokoľvek jedla. Vo všeobecnosti by s tým nemal byť žiadny problém. Myslite ale na to, že tepelná úprava môže negatívne pôsobiť na obsah vitamínov, minerálov a iných látok v Mace. Preto sa snažte Macu pridávať radšej do jedál, ktoré nie sú príliš dlho tepelne upravované.

4. Môžem Macu kombinovať s inými prípravkami a bylinkami na podporu plodnosti?

Áno, môžete. Opäť platí to, čo som už spomínal. Maca nie je liek, ale jedlo. Na podporu plodnosti sa konzumuje preto, že obsahuje veľmi prospešné látky, ktoré tomuto účelu prospievajú. Neobsahuje žiadne liečivá, ktoré by mohli mať kontraindikácie s inými prípravkami na podporu plodnosti.

ZVÝŠTE VAŠU ŠANCU OTEHOTNIEŤ
Produkty BlueFertil a PinkFertil obsahujú mimo Macy peruánskej mnoho iných účinných zložiek podporujúcich plodnosť. Predajca má v ponuke mnohé akciové balíčky produktov, ktoré zvýšia vašu šancu otehotnieť.

Doplnky stravy na podporu plodnosti: BlueFertil a PinkFertil

Veľmi častou otázkou je to, či sa môže Maca užívať zároveň s rôznymi bylinkami na podporu plodnosti, ako sú napríklad:

  • Alchemilka obyčajná (Alchemilla vulgaris)
  • Angelika čínska (Angelica sinensis, známa aj pod názvom Dong Quai)
  • Pakost smradľavý (Geranium robertianum)
  • Vitex jahňací (Vitex agnus-castus)
  • Kotvičník zemný (Tribulus terrestris)

Pri týchto a všetkých ďalších bežne dostupných bylinkách sa nemusíte báť žiadnych nežiaducich účinkov. Macu s nimi môžete bez problémov kombinovať. Ak by ste však predsa mali nejaké obavy, poraďte sa s vašim lekárom.

5. V akom štádiu menštruačného cyklu by som mala začať či prestať konzumovať Macu?

Fáza menštruačného cyklu nemá na konzumáciu koreňa Maca žiadny vplyv. Macu môžete užívať počas všetkých fáz cyklu, vrátane samotnej menštruácie.

6. Môžem Macu konzumovať aj počas tehotenstva?

Odpoveď na túto otázku nie je jednoduchá, no nie je to tak preto, že by Maca mala akékoľvek negatívne účinky na organizmus matky alebo plod, ktorý sa v jej tele vyvíja.

Výrobcovia doplnkov stravy s obsahom Macy peruánskej neodporúčajú ich produkty konzumovať počas tehotenstva. Je to však iba kvôli tomu, aby boli chránení v prípade, že by sa matke alebo dieťaťu niečo stalo v období tehotenstva.

Účinky Macy počas tehotenstva neboli zatiaľ klinicky testované. Je však potrebné myslieť na to, že ide iba o potravinu, ktorá neobsahuje žiadne škodlivé či toxické látky. Najlepšie však urobíte, keď sa poradíte s vašim lekárom, aby ste mohli urobiť dobré a informované rozhodnutie.

7. Maca sa často označuje ako „adaptogén“. Čo to vlastne znamená?

MACA sa považuje za adaptogénnu rastlinu, ktorá vám svojimi úcinkami môže pomôcť k bábätku

MACA sa považuje za adaptogénnu rastlinu, ktorá vám svojimi účinkami môže pomôcť k bábätku

Maca peruánska sa skutočne veľmi často označuje ako adaptogén. Čo však tento pojem vlastne znamená?

Ide o pojem z prostredia alternatívnej medicíny, ktorým sa označuje rastlinný produkt zvyšujúci odolnosť organizmu a pozitívne pôsobiaci na ľudské telo. Tento termín bol vytvorený ruským vedcom Nikolajom Lazarevom v roku 1947. Každý adaptogén by mal spĺňať tieto kritériá:

  • Musí mať iba minimálne nepriaznivé pôsobenie na fyziologické funkcie organizmu.
  • Musí zvyšovať odolnosť organizmu proti nepriaznivým vplyvom, avšak nie špecifickým účinkom, ale prostredníctvom širokej škály fyzikálnych, chemických a biochemických faktorov.
  • Musí mať celkovo normalizujúci účinok zlepšujúci všetky stavy a nezhoršujúci žiadny z nich.

Maca peruánska všetky tieto faktory spĺňa. Majte však na pamäti, že nejde o medicínsky pojem. Je vysoko pravdepodobné, že váš lekár vôbec nebude vedieť, čo to adaptogén vlastne je.

8. Môžem konzumovať Macu, keď mám problémy so štítnou žľazou?

Je naozaj pravda, že Maca peruánska môže mať vplyv na funkciu štítnej žľazy. V niektorých prípadoch môže byť tento vplyv pozitívny, no v niektorých prípadoch zase negatívny. Pokúsim sa vám vysvetliť, prečo to tak je.

Maca peruánska obsahuje jód. V prípade, že je v tele jódu nedostatok, môže dochádzať k rôznym komplikáciám. Tento prvok je potrebný pre správnu činnosť štítnej žľazy a vylučovanie hormónov, ktoré produkuje.

Problémy s vylučovaním hormónov štítnou žľazou sa vo všeobecnosti delia do 2 kategórií:

  • Zvýšená produkcia hormónov štítnou žľazou
  • Znížená produkcia hormónov štítnou žľazou

Pri zníženej produkcii hormónov štítnou žľazou môže byť konzumácia Macy prospešná, pretože obsiahnutý jód podporuje funkciu tejto žľazy. Naopak, pri zvýšenej produkcii hormónov môže byť konzumácia Macy škodlivá a nebezpečná. Ak máte akúkoľvek poruchu štítnej žľazy, určite sa pred konzumáciou Macy najprv poraďte s vašim lekárom.

Taktiež záleží na tom, akú Macu budete konzumovať. Existujú viaceré odrody tejto rastliny, ktorých koreň sa farebne líši. Koreň Macy môže byť bledší alebo tmavší. Čím je tmavší, tým viac jódu obsahuje a tým viac vplýva na činnosť štítnej žľazy.

 

Máte aj vy otázku?

Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa koreňa Maca a jeho vplyvu na plodnosť a otehotnenie, neváhajte mi ich zanechať ako komentár pod článkom. Rád vám na ne odpoviem. Pomôžete tým aj ostatným, ktorí by mohli mať rovnaké otázky, ako vy.

Zdroje:

  • http://natural-fertility-info.com/maca-fertility-qa.html
  • http://natural-fertility-info.com/maca

Leave a Reply

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

TOPlist