Návod ako zvýšiť hladinu testosterónu

Testosterón je veľmi dôležitý mužský pohlavný hormón. Prakticky ten najdôležitejší. Nenachádza sa však iba v mužských telách. Testosterón zastáva mnohé funkcie aj v telách žien.

Keď muž alebo žena trpí nízkou hladinou testosterónu, môže to mať širokú škálu nežiaducich účinkov na organizmus. Pokiaľ sa vás to týka, prečítajte si tento článok a zistite, ako môžete vašu hladinu testosterónu zvýšiť.

Samotnému významu testosterónu a ďalším informáciám o tomto hormóne sa v tomto článku venovať nebudem, keďže som danú tému už rozoberal v článku o význame testosterónu pre mužov a ženy.

V tomto článku nájdete mnohé tipy na zvýšenie testosterónu, týkajúce sa stravovacích návykov, životného štýlu, cvičenia, potravinových doplnkov a mnohých ďalších oblastí života.

Vyskúšajte tablety na zvýšenie hladiny testosterónu

Začnem hneď jedným jednoduchým a rýchlym spôsobom zvyšovania hladiny testosterónu – testosterónovými tabletami.

Zatiaľ, čo ostatné tipy na zvýšenie testosterónu budú založené hlavne na prirodzených zmenách životného štýlu, tabletky môžu niektorým ľuďom pripadať „umelo“. Úplne tomu rozumiem, no je nutné podotknúť, že aj tieto tablety sú spravidla založené na prírodných látkach, ktoré spoločne „pracujú“ na zvýšení hladiny testosterónu.

Obsahujú zmes vitamínov, minerálov, bylinných výťažkov a ďalších látok, ktoré spoločne prispievajú k zvyšovaniu hladiny testosterónu v tele. Konkrétne zloženie sa pri jednotlivých testosterónových tabletách líši, no mnohé zložky sa v nich opakujú.

Pokiaľ hľadáte rýchly a jednoduchý spôsob zvýšenia hladiny testosterónu, tablety uvedené v zozname nižšie určite stoja za zváženie. Pokiaľ však hľadáte iný spôsob, čítajte ďalej. Určite ho nájdete.

Testosterónové tablety
Zerex Ultragold120 kapsúl / 65€ / 2 mesiace Detail produktu
BlueFertil120 kapsúl / 39€ / 1 mesiac Detail produktu
Primulus60 tabliet / 21€ / 1 mesiac Detail produktu
MenActive60 kapsúl / 11,99€ / 1 mesiac Zľava až -30%
Kotvičník zemný120 kapsúl / 17,9€ / 2 mesiace Detail produktu
DAA120 kapsúl / 17,9€ / 1 mesiac Detail produktu
TestoMax30 tabliet / 598Kč / 1 mesiac Detail produktu
ProMan Plus60 kapsúl / 23,95€ / 2 mesiace 1. mesiac zadarmo

Vyhýbajte sa stresu a stresujúcim situáciám

Áno, viem. Vyhýbať sa stresu nie je v živote vôbec jednoduché. Pokiaľ to však vo vašom prípade je aspoň trochu možné, určite sa pokúste množstvo stresu, ktorý pravidelne zažívate, obmedziť na minimum. Skúsim vám vysvetliť, prečo je to dôležité.

Na tom, že stres je zlý a má negatívny dopad na telo aj myseľ, sa zrejme určite zhodneme. Možno ste však nevedeli, že stres môže negatívne pôsobiť aj na hladinu testosterónu vo vašom tele, konkrétne ju znižovať.

Pri strese sa v kôre nadobličiek produkuje hormón kortizol, ktorý je odpoveďou organizmu na zvýšenú fyzickú alebo psychickú záťaž. Tento hormón zvyšuje pohotovosť organizmu, vďaka čomu sme schopní rýchlo reagovať na nepredvídateľné udalosti. Avšak, má aj mnoho negatívnych dopadov na telo, jedným z ktorých je aj znižovanie hladiny testosterónu.

To však nie je všetko. Kortizol (a teda aj stres) má na telo ďalšie negatívne vplyvy:

 • oslabuje imunitný systém,
 • spôsobuje výkyvy hladiny krvného cukru,
 • spôsobuje vysoký krvný tlak,
 • zhoršuje trávenie,
 • narúša produkciu iných hormónov.

Snažte sa obmedziť stres. Pomôže vám to nie len s testosterónom, ale aj s ďalšími aspektami vášho života.

Doprajte si potrebné množstvo spánku

Zatiaľ, čo stres na organizmus nepochybne pôsobí negatívne, je všeobecne známe, že spánok je veľmi dôležitý a pôsobí na telo aj myseľ pozitívnym spôsobom.

Mnohí z nás však spia menej, ako by mali. Či už je to kvôli práci, deťom, zábave alebo čomukoľvek inému. Mnohí ľudia si dlhý spánok jednoducho nemôžu dovoliť, respektíve si to aspoň myslia. Bohužiaľ, nedostatok spánku môže po čase spôsobiť aj závažné zdravotné ťažkosti.

Spánok ovplyvňuje hladinu testosterónu v tele. Nedostatok spánku hladinu tohto hormónu znižuje, zatiaľ čo jeho dostatok má potenciál ju zvýšiť. Tento vplyv je dokázaný hneď viacerými vedeckými štúdiami, ktoré naň nazerali rôznymi spôsobmi:

 • Výsledky štúdie vykonanej na 531 mužoch ázijského pôvodu naznačujú, že väčšie množstvo spánku je spojené s vyššou hladinou testosterónu. Tento vzťah sa týka celkovej hladiny testosterónu v tele, ako aj hladiny testosterónu, ktorý môže byť biologicky použitý organizmom.
 • Ďalšej štúdie sa síce zúčastnilo iba 10 mladých mužov, no tí boli vystavení celkom extrémnym podmienkam. Najprv spávali 8 hodín denne, potom 10 hodín denne a nakoniec počas 8 nocí iba 5 hodín denne. Počas obdobia s obmedzeným spánkom sa hladina testosterónu (meraná počas dňa) znížila o 10 až 15 % v porovnaní s hodnotou pri pôvodnej dĺžke spánku.
 • Ďalšia štúdia skúmala starších mužov, konkrétne 12 účastníkov vo veku od 64 do 74 rokov. Podľa výsledkov tejto štúdie je hladina testosterónu (meraná ráno) značne ovplyvnená dĺžkou nočného spánku aj u starších mužov.

Poriadne sa vyspite a vaše telo vám poďakuje (nie len) zvýšenou hladinou testosterónu. Samozrejme, ako tomu býva takmer pri všetkom, aj spánku veľa škodí. Každý človek „potrebuje“ rozličné množstvo spánku. Spaním približne 8 hodín denne určite nič nepokazíte.

Cvičte vhodné cviky správnym spôsobom

Aj cvičenie značným spôsobom ovplyvňuje hladinu testosterónu v tele. Dajte si však pozor. Iba cvičiť nestačí. Je tomu tak preto, že niektoré cviky majú potenciál hladinu testosterónu zvýšiť, no iné ju môžu aj znížiť. Ako to teda je?

Silové a intenzívne cviky hladinu testosterónu zvyšujú

Ak chcete využiť cvičenie na zvýšenie hladiny testosterónu, začnite sa venovať intenzívnym silovým cvičeniam. Na tento účel je ideálnych hneď niekoľko typov cvičenia:

 • Dvíhajte ťažké váhy v posilňovni. Intenzívne a silovo. Samozrejme si však dajte pozor na vaše zdravie a nepreháňajte to.
 • Šprintujte. Aj beh vám môže pomôcť, ale mali by ste iba šprintovať. Krátke šprinty s maximálnou výkonnosťou vám pomôžu zvýšiť hladinu testosterónu.
 • Vyskúšajte crossfit. Pokiaľ klasická posilňovňa s činkami nie je pre vás tým pravým, môžete svoju pozornosť zamerať na crossfit. Pri crossfite budete tiež cvičiť silovo, no nebudete používať klasické posilňovacie stroje, ktoré poznáte z posilňovní.
 • Vyskúšajte intervalový tréning, pri ktorom sú cvičenia s vysokou intenzitou striedané s oddychom alebo menej náročnými cvikmi (napr. chôdza). Tento typ cvičenia sa označuje anglickou skratkou HIIT (High Intensity Interval Training).
Silové cvičenia vám nielenže pomôžu zvýšiť hladinu testosterónu, ale vám aj vyformujú postavu

Ak máte nízku hladinu testosterónu, tak vám silové cvičenia pomôžu

Nech už si akokoľvek vyberiete, intenzívne a silové cviky by vám mali s nízkou hladinou testosterónu pomôcť. A navyše budete ťažiť z ďalších výhod, ktoré tento typ cvičenia vášmu organizmu prinesie.

Vytrvalostné cviky hladinu testosterónu znižujú

Silové a intenzívne cviky teda hladinu testosterónu zvyšujú. Vytrvalostné cviky účinkujú presne naopak. Znižujú ju.

Tento vzťah nemusí platiť pre každého, ale vo všeobecnosti je pravdivý. Pokiaľ chcete zvýšiť hladinu testosterónu, radšej sa vyhýbajte vytrvalostným športom. Namiesto nich si zašportujte silovo a intenzívne. Vytrvalostní športovci (napr. cyklisti a bežci na dlhé trate) majú podľa viacerých výskumov značne zníženú hladinu tohto hormónu.

Vytrvalostné cviky predstavujú pre organizmus vysokú záťaž, kvôli ktorej sa zvyšuje produkcia kortizolu, čím sa zase znižuje produkcia testosterónu. Funguje to podobne ako pri psychickom strese, ktorý som už spomínal.

Samozrejme, vytrvalostné cviky môžu byť celkovo pre organizmus prínosné, no pokiaľ je vašou prioritou zvýšenie hladiny testosterónu, bude lepšie, ak ich aspoň na nejaký čas vypustíte a nahradíte silovým cvičením.

Užite si viac sexu

Keď už sme pri cvičení, spomeniem aj obľúbenú fyzickú aktivitu mnohých ľudí. Áno, aj pohlavný styk vám môže pomôcť zvýšiť hladinu testosterónu. Skvelé, že?

NAJPREDÁVANEJŠIE TABLETKY NA EREKCIU
Proerecta PONUKA
eJoy PONUKA
Erexan PONUKA
Zerex PONUKA

Zatiaľ nie je jednoznačne jasné, prečo sex takto vplýva na hladinu testosterónu. Existuje však zopár teórií:

 • Už som spomínal, že stres môže na hladinu testosterónu pôsobiť negatívnym spôsobom. Sex je skvelým spôsobom na odbúranie stresu, čo by mohlo jeho vplyv na testosterón aspoň do určitej miery vysvetliť.
 • Hladina testosterónu úzko súvisí aj s dominanciou a pocitom moci. Pokiaľ sa pri sexe (alebo po ňom) cítite mocne a dominantne, mohlo by to byť práve preto.
 • Pri pohlavnom styku sa taktiež uvoľňuje dopamín, s partnerom sa vzájomne dotýkate a dochádzate do kontaktu s feromónmi opačného pohlavia. Aj tieto faktory môžu ovplyvniť hladinu testosterónu.

Pozor. Masturbácia v tomto prípade nefunguje rovnako ako pohlavný styk. Keď si lepšie pozriete 3 vyššie uvedené body, zistíte, že masturbácie sa týka iba ten prvý. Pri pohlavnom styku však platia všetky 3.

Tabletky Zerex Ultragold svojim zložením majú napomáhať nie len zvýšeniu hladiny testosterónu ale aj zvýšeniu chuti na sex

Tabletky Zerex Ultragold svojim zložením majú napomáhať nie len zvýšeniu hladiny testosterónu ale aj zvýšeniu chuti na sex

Pre úplnosť uvediem aj zopár výskumov, ktoré vzťah medzi pohlavným stykom a hladinou testosterónu skúmali:

 • Jedna štúdia skúmala mužov, ktorí navštívili jeden americký erotický klub. Spolu sa zúčastnilo 44 mužov, z ktorých 18 malo v klube sex, zatiaľ čo zvyšných 26 mužov sa iba pozeralo. Muži, ktorí mali v klube sex, mali po odchode až o 72 % vyššiu hladinu testosterónu. U zvyšných mužov bol tento nárast iba 11-percentný.
 • V ďalšej štúdií boli skúmaní muži s poruchou erekcie, ktorí v dôsledku svojich sexuálnych problémov trpia dlhodobým nedostatkom sexu. V dôsledku toho majú dlhodobo zníženú hladinu testosterónu.
 • Ďalšia štúdia skúmala starších mužov. Podľa jej výsledkov majú sexuálne aktívnejší muži vyššiu hladinu testosterónu.

Možno ste to nepotrebovali, no práve vám pribudol ďalší dobrý dôvod, prečo by ste mali mávať sex častejšie.

PRODUKTY PRE INTÍMNE ZDRAVIE MUŽA
Vitamíny na podporu tvorby semena PONUKA
Vitamíny na podporu plodnosti muža PONUKA
Vitamíny na podporu erekcie a libida PONUKA

Doprajte si viac sacharidov a tukov

Pokiaľ sa snažíte žiť zdravo či schudnúť, je dosť možné, že sa v súčasnosti sacharidom a tukom vyhýbate. Áno, je pravda, že tieto zložky potravy sú väčšinou zaraďované medzi tie „nezdravé“, no pokiaľ konzumujete správne cukry a tuky vo vhodnom množstve, môžu mať pozitívny vplyv na váš organizmus.

Aj sacharidy a tuky predsa potrebujete. Sú súčasťou vyváženej stravy a navyše vám môžu pomôcť zvýšiť hladinu testosterónu.

Sacharidy

Sacharidy pôsobia na tvorbu testosterónu priaznivo. Dokonca neovplyvňujú iba tvorbu testosterónu, ale aj produkciu ďalších hormónov. Je možné povedať, že sú najdôležitejšou zložkou potravy pre správnu produkciu hormónov a teda aj udržiavanie hormonálnej rovnováhy.

Vo vedeckom svete už bolo vykonaných viacero výskumov, ktorých výsledky dokazujú vzťah medzi príjmom sacharidov zo stravy a hladinou testosterónu v organizme:

 • V jednej štúdii boli muži rozdelení do 2 skupín, ktoré konzumovali stravu s rozličným množstvom bielkovín a sacharidov. Obsah tukov v strave a jej celková kalorická hodnota boli v oboch prípadoch identické. Skupina, ktorá konzumovala menej sacharidov, mala nižšiu hladinu testosterónu a vyššiu hladinu stresového hormónu, kortizolu.
 • Ďalšia štúdia skúmala vplyv sacharidov v strave na hladinu testosterónu u športovcov. Keď konzumovali menej sacharidov a viac bielkovín, ich hladina testosterónu sa znižovala. Navyše, čím väčší bol pomer bielkovín a sacharidov v strave, tým viac bola hladina testosterónu znížená.

Takže, sacharidov sa naozaj nemusíte báť. Samozrejme, s ničím to nie je dobré preháňať, takže aj sacharidy by ste mali konzumovať s mierou. Ideálne by ste mali uprednostniť „pomalé“ sacharidy, teda tie, ktoré majú zložitejšiu štruktúru a rozkladajú sa pomalšie. Skvelým príkladom sú zemiaky a škrob, ktorý obsahujú. S jednoduchými sacharidmi (cukrami) to radšej nepreháňajte.

Tuky

S tukmi je to podobné ako so sacharidmi. Taktiež sú považované skôr za nezdravé, no v skutočnosti môžu mať množstvo pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Pokiaľ tvoria tuky dostatočne veľký podiel vašej stravy, má to pozitívny vplyv na vašu hladinu testosterónu.

Tento vzťah bol spozorovaný hneď niekoľkými štúdiami. Uvediem z nich aspoň tieto dve:

 • Prvá štúdia pozorovala vplyv potravy na hladinu pohlavných hormónov u 30 zdravých mužov. Tí najprv konzumovali stravu s 40 % obsahom tukov (40 % prijímanej energie pochádzalo z tukov), ktorá bola neskôr nahradená stravou s 25 % obsahom tuku. Po zmene stravy sa hladina testosterónu znížila.
 • Druhá štúdia sledovala ženy, konkrétne ženy vo veku pred nástupom menopauzy. Postup bol podobný ako pri prvom spomínanom výskume. Strava s 40 % obsahom tukov bola nahradená stravou s 20 – 25 % obsahom tukov. Okrem tukov sa menilo aj množstvo skonzumovanej vlákniny. Výsledkom tejto zmeny bolo zníženie hladiny viacerých pohlavných hormónov, vrátane testosterónu.

Podobne ako pri sacharidoch, ani s tukmi by ste to nemali preháňať. Sústreďte sa skôr na zdravšie tuky a udržiavajte ich podiel na vašom celkovom kalorickom príjme na rozumnej úrovni.

Cholesterol

Keď sa hovorí o tukoch, možno vám na um prišiel aj cholesterol. Áno, aj ten je najčastejšie spájaný s rôznymi civilizačnými ochoreniami, ktoré môžu skončiť až predčasnou smrťou.

Avšak, pri snahe o zvýšenie testosterónu je aj cholesterol vaším priateľom. Cholesterol je totiž prekurzorom všetkých steroidných hormónov, teda aj testosterónu. To znamená, že bez cholesterolu by testosterón ani nemohol vzniknúť.

Priamy vzťah medzi príjmom cholesterolu z potravy a zvyšovaním hladiny testosterónu ešte vedecky dokázaný nebol, no zatiaľ všetko naznačuje tomu, že medzi týmito dvoma dôležitými látkami nejaká spojitosť v súvislosti so stravovaním bude.

Nezabúdajte na pitný režim

Príjem tekutín je veľmi dôležitý, jednak pre vaše celkové zdravie, no aj pre vašu hladinu testosterónu. Pitie dostatočného množstva vody je zahrnuté azda v každom „návode“ na zdravý životný štýl. Ani tento článok nebude výnimkou, no zameriam sa hlavne na vplyv tekutín na hladinu testosterónu.

Keď pijete málo vody a vaše telo je dehydrované, všetko vo vašom organizme sa spomalí, vrátane vášho endokrinného systému. Vaše žľazy s vnútorným vylučovaním budú pracovať pomalšie a zníži sa produkcia jednotlivých hormónov, ktoré vylučujú. Kvôli tomu môže mať nedostatok tekutín negatívny vplyv na hladinu testosterónu vo vašom organizme.

Čo by ste teda mali robiť? Je to jednoduché – pite dostatok vody. Voda je jednoznačne najzdravšia. Nesnažte sa ju nahradiť sladenými nápojmi, alkoholickými nápojmi, kávou, čajom (aj ten môže niekedy znižovať hladinu testosterónu) či čímkoľvek iným.

Pokiaľ žijete v oblasti s čistou a zdravou vodou z vodovodu, pokojne pite tú. V opačnom prípade môžete piť balenú vodu, no dajte si pozor na plastové fľaše s obsahom toxických látok, ktoré tiež môžu vašu hladinu testosterónu znižovať. (Tomuto vplyvu sa budem venovať neskôr.)

Vyhýbajte sa alkoholu a drogám

Alkoholické nápoje a drogy majú naozaj obrovské množstvo nepriaznivých vplyvov na organizmus, ako aj celkovo život osoby, ktorá im prepadne. V tomto článku sa však venujem iba jednému vplyvu – vplyvu na hladinu testosterónu. Alkohol a niektoré drogy ju totiž znižujú.

Taktiež by ste si mali dať dobrý pozor na to, aké podporné prostriedky kupujete a z akých (ne)overených zdrojov..

Taktiež by ste si mali dať dobrý pozor na to, aké podporné prostriedky kupujete a z akých (ne)overených zdrojov..

Alkohol

Alkohol svojimi účinkami v organizme všetko spomaľuje. Spomaľuje priebeh všetkých procesov, vrátane tvorby testosterónu.

Samozrejme, pokiaľ si raz za týždeň dáte pohár vína alebo sem-tam idete s kamarátmi na pivo, nemali by ste mať žiadny problém. Pokiaľ by ste však často a veľa pili, môže to mať značne negatívny dopad na hladinu testosterónu vo vašom tele. Ľudia trpiaci alkoholizmom majú dlhodobo zníženú hladinu testosterónu a zvýšenú hladinu estrogénu.

Tento vplyv bol spozorovaný hneď pri niektorých štúdiách, ako napríklad:

 • Jedna štúdia sledovala 8 zdravých mužov, ktorí skonzumovali vysokú dávku etanolu (1,75 g na 1 kg telesnej hmotnosti). Počas nasledujúcich 24 hodín bola ich hladina testosterónu znížená, zatiaľ čo hladina kortizolu bola zvýšená.
 • Ďalšia štúdia sledovala dlhodobý dopad pravidelnej konzumácie alkoholu na mužov, konkrétne vojakov. Muži, ktorí pravidelne konzumovali alkohol (aj keď v menších množstvách), mali nižšiu hladinu testosterónu ako tí, ktorí alkohol nepijú.

Nepreháňajte to s alkoholom a vyhnete sa tak jeho nepriaznivému vplyvu na hladinu testosterónu vo vašom tele. Navyše ušetríte a vaše telo na tom celkovo bude lepšie.

Drogy

S drogami je to trochu komplikovanejšie ako s alkoholom. Zatiaľ, čo prakticky všetky alkoholické nápoje sú založené na tej istej chemickej látke (etanole), drog existuje obrovské množstvo druhov. Jednotlivé drogy pôsobia na organizmus odlišne, kvôli čomu je odlišný aj ich vplyv na hladinu testosterónu.

Medzi drogy, ktoré vám môžu znížiť hladinu testosterónu, patria napríklad:

 • marihuana,
 • kokaín,
 • heroín,
 • extáza (MDMA).

Pri tejto téme nebudem zachádzať príliš do detailov. Mnohé typy drog môžu mať naozaj devastujúce účinky na ľudský život, vrátane účinku na hladinu testosterónu. Pevne verím, že to už dávno veľmi dobre viete, a že sa im oblúkom vyhýbate.

Cigarety

Keď už hovorím o alkohole a drogách, rozhodol som sa spomenúť aj cigarety a zlozvyk mnohých mužov a žien – fajčenie. Áno, fajčenie je jednoznačne škodlivé a má množstvo negatívnych účinkov na ľudské telo a zdravie.

Hladinu testosterónu však neovplyvňuje. Znie logicky, že niečo tak škodlivé ako fajčenie by malo pôsobiť negatívne aj na hladinu testosterónu. Na túto tému bolo vykonaných hneď niekoľko výskumov, no žiadny vzťah medzi fajčením a znižovaním hladiny testosterónu nájdený nebol.

Určite vám nebudem odporúčať, aby ste fajčili. Avšak, ak je hladina testosterónu vašou jedinou starosťou, nemusíte sa obávať. Mali by ste však myslieť na ostatné negatívne účinky fajčenia, ktoré môže spôsobovať erektilnú dysfunkciu a mnoho iných závažných ochorení.

Dajte si pozor na príjem estrogénu z potravy a prostredia

Zatiaľ, čo testosterón patrí do skupiny hormónov s názvom androgény, čo sú vlastne mužské pohlavné hormóny, estrogény sú ženské pohlavné hormóny. Obe tieto skupiny hormónov sa nachádzajú aj v mužských aj v ženských telách, no vo veľmi rozličných množstvách. V zdravom organizme je medzi nimi rovnováha, ktorá však môže byť účinkom rôznych faktorov narušená.

V prostredí a strave sa nachádzajú rôzne látky, ktoré síce nie sú totožné s estrogénom v ľudskom tele, no majú veľmi podobný účinok na organizmus. Tieto látky sa nazývajú fytoestrogény („estrogény“ rastlinného pôvodu), respektíve xenoestrogény (všetky látky, ktoré na organizmus pôsobia podobne ako estrogén). Okrem toho je, samozrejme, možné z potravy prijímať aj estrogény živočíšneho pôvodu.

Estrogény, xenoestrogény a fytoestrogény, ktoré sa do tela dostávajú z potravy alebo prostredia, môžu narušiť hormonálnu rovnováhu medzi androgénmi a estrogénmi, a tým negatívne pôsobiť na hladinu testosterónu v organizme. Takýchto látok existuje naozaj mnoho, no nižšie spomeniem len tie najbežnejšie.

Sója

Sója sa v spojitosti s estrogénmi spomína azda najčastejšie. Obsahuje fytoestrogény, ktoré v organizme pôsobia podobne ako prirodzený estrogén. Jej konzumáciou teda môže dôjsť k zníženiu hladiny testosterónu v organizme.

Ešte predtým, než sóju úplne prestanete jesť, je nutné podotknúť, že v malých množstvách sa naozaj nemáte čoho obávať. Avšak, konzumácia sóje či sójových produktov vo veľkých množstvách môže vašu hormonálnu aktivitu narušiť. Navyše, sója sa pokladá za potravinu, ktorá môže narušiť produkciu hormónov štítnej žľazy, čím môže nepriamo ovplyvniť aj produkciu testosterónu.

Mlieko

Mlieko patrí v spojitosti s estrogénmi a testosterónom medzi veľmi kontroverzné potraviny, rovnako ako aj väčšina mliečnych produktov.

Mlieko može hladinu testosterónu aj znižovať

Čo sa týka zvyšovania hladiny testosterónu, tak mlieko patrí medzi kontroverzné potraviny

Na jednej strane obsahuje množstvo látok, ktoré môžu zvyšovať hladinu testosterónu, konkrétne hlavne sacharidy, tuky, bielkoviny, vitamíny a minerály.

Na druhej strane však obsahuje veľké množstvo estrogénov, keďže kvôli produkcii mlieka sú kravy často oplodňované – zvyšuje to ich produkciu mlieka. Preto sa nemôžeme čudovať, že je obsah estrogénov v mlieku naozaj vysoký. Kvôli tomu môže mlieko v konečnom dôsledku znižovať hladinu testosterónu v organizme.

Plasty

Aj plasty môžu negatívne pôsobiť na hladinu testosterónu. Mnohé typy plastov obsahujú látku s názvom bisfenol A, ktorý sa označuje skratkou BPA. Táto látka pôsobí na telo ako xenoestrogén, čím narúša hormonálnu rovnováhu v tele a môže znižovať hladinu testosterónu.

BPA je možné nájsť vo väčšine plastových fliaš, používaných na balenie vody, minerálky a ďalších nápojov. Našťastie, existujú aj výrobcovia obalov, ktorí vyrábajú fľaše bez obsahu BPA. Táto skutočnosť je väčšinou uvedená priamo na obale. Skúste sa na to zamerať, keď najbližšie pôjdete do obchodu. Určite to aspoň na niektorých fľašiach nájdete.

Samozrejme, plastové fľaše a iné plastové obaly nie sú jediným zdrojom BPA. Pozor by ste si mali dať aj na kontakt s termopapierom (napríklad účtenky z obchodov) či jedlá z konzervy.

Zopár tipov na záver

Na záver tohto článku by som vám rád poskytol zopár ďalších tipov, ktoré vám môžu pomôcť zvýšiť hladinu testosterónu:

 • Dajte si pozor na prehrievanie semenníkov. Veľká časť testosterónu sa v mužskom tele produkuje v semenníkoch, ktorých ideálna teplota je nižšia, než tá telesná. V prípade, že sú vaše semenníky dlhodobo prehrievané, môže byť narušené ich fungovanie, čo môže negatívne ovplyvniť aj produkciu testosterónu. Nenoste priliehavé nohavice, nepreháňajte to v saune či vírivke, vypnite vyhrievanie sedadiel v aute a nepoužívajte počítač na stehnách.
 • Trávte čas na slnku. Pre tvorbu testosterónu je veľmi dôležitý aj vitamín D, ktorý sa do tela (okrem iného) dostáva pôsobením slnečného žiarenia. Užite si príjemný čas vonku, zlepšite si náladu a prispejte tak aj k zvýšeniu hladiny testosterónu vo vašom tele.
 • Vyskúšajte bylinné prípravky. Mnohé bylinky môžu na hladinu testosterónu pôsobiť pozitívne. Skvelými príkladmi sú bylinky ako Ženšen, Kotvičník zemný či Senovka grécka. (aj Maca peruánska nepriamo ovplyvňuje hladinu testosterónu).
 • Doprajte vášmu telu dostatok zinku. Na tvorbu testosterónu vplýva viacero minerálov, no najčastejšie sa v tomto kontexte spomína práve zinok. Ten má pozitívny vplyv na hladinu testosterónu. Vyhľadávajte potraviny s obsahom zinku, alebo ho doplňte potravinovými doplnkami. Zinok je súčasťou mnohých testosterónových tabletiek, ktoré som spomínal na začiatku tohto článku.
 • Buďte úspešní. Áno, viem. Znie to zvláštne. Pravda je však taká, že aj úspech vám môže pomôcť zvýšiť hladinu testosterónu. Keď v niečom uspejete, budete sa cítiť mužnejšie a vaša hladina testosterónu porastie.
 • Pôsobte dominantne. Testosterón je často spájaný s dominanciou. A má to svoj význam. Podľa tejto štúdie môže dokonca aj držanie vášho tela ovplyvniť to, koľko testosterónu váš organizmus produkuje.

Teraz už viete všetko, čo potrebujete na to, aby ste mohli začať pracovať na zvýšení vašej hladiny testosterónu. Verím, že práve tento článok vám poskytol ucelený návod, vďaka ktorému sa vám podarí dosiahnuť váš cieľ a zbaviť sa nízkej hladiny testosterónu raz a navždy.

Zdroje:

 • https://www.sportujeme.sk/co-je-to-kortizol/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19684340
 • http://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/1029127
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17520786
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26518151
 • https://www.anabolicmen.com/sex-and-testosterone/
 • https://link.springer.com/article/10.1007/s10508-010-9711-3
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15355456
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7069152
 • https://www.anabolicmen.com/carbohydrates-testosterone/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3573976
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9029197
 • https://www.anabolicmen.com/cholesterol-and-testosterone-levels/
 • http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0022473184902541
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8039147?access_num=8039147&link_type=MED&dopt=Abstract
 • https://www.anabolicmen.com/alcohol-testosterone/
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6443186
 • https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19450718
 • http://www.peaktestosterone.com/Testosterone_Drugs.aspx
 • http://www.livestrong.com/article/264891-does-soy-protein-increase-estrogen-levels/
 • https://www.anabolicmen.com/how-to-avoid-testosterone-lowering-bisphenol-a/
 • https://www.anabolicmen.com/milk-testosterone/
 • http://www.healthline.com/nutrition/8-ways-to-boost-testosterone
 • https://dash.harvard.edu/bitstream/handle/1/9547823/13-027.pdf?sequence=1
 • https://www.impotent.sk/tipy-ako-zvysit-hladinu-testosteronu/
 • https://en.wikipedia.org/wiki/Dairy_cattle#Milk_production_levels

Leave a Reply

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

TOPlist