Typy tehotenských testov

Na trhu je dostupných niekoľko druhov tehotenských testov. Líšia sa od seba spôsobom použitia, rýchlosťou zobrazovania výsledku a cenou.  V článku popisujem ich základnú charakteristiku, výhody a nevýhody.

Tehotenské testy sa od seba líšia aj svojou citlivosťou. O uvedenej vlastnosti som už podrobne písal v článku „Tehotenský test – všetko čo potrebujete vedieť “ a preto to v tomto článku už nebudem rozoberať. Uvedený článok vám ale rozhodne odporúčam prečítať.

 

Tyčinkové tehotenské testy

Najväčšou výhodou tyčinkových tehotenských testov je ich jednoduchá a nenáročná aplikácia. Tento druh testov sa primárne vykonáva pod prúdom moču. Ich absorpčná časť sa doň vkladá na minimálne 10 sekúnd resp. kým nie je úplne nasiaknutá. Druhou možnosťou použitia je namočenie absorpčnej časti do nádobky s močom. Tyčinku následne položíte na nesavý povrch, kým sa zobrazí výsledok.

  • Kompletný výsledok sa vám zobrazí asi po piatich minútach
  • Ak uvidíte dve čiarky, tak je najpravdepodobnejšie, že ste tehotná. V tom prípade zavolajte svojmu lekárovi a dohodnite sa na ďalšom postupe.
  • Test vám ukázal jednu čiarku a je možné, že tehotná nie ste. Ak ste presvedčená o opaku, najmä pri meškaní menštruácie alebo prejavujúcich sa príznakoch tehotenstva, mali by ste si test o pár dní zopakovať. Je omnoho častejšie, že tehotenské testy ukazujú falošné negatívne výsledky ako falošné pozitívne. Preto určite hneď nestrácajte nádej.
  • Treťou situáciou, ktorá môže nastať, je to, že vám tehotenský test nezobrazí žiadnu čiarku. Znamená to, že ste test neaplikovali správne, alebo že bol od výroby chybný a preto by ste si testovanie mali zopakovať.
Tyčinkový tehotenský test

Tyčinkový tehotenský test

Najznámejšie tyčinkové tehotenské testy, sú napr.:  Woman secret BABY, GS Mamatest Comfort, Clearblue EASY. Sú spoľahlivé a rýchle spolu s komfortnou aplikáciou. Väčšinu tehotenských testov je možné použiť počas celého dňa, no skoro každý výrobca odporúča použiť ranný moč, ktorý obsahuje najvyššiu koncentráciu hormónu hCG. Cena tyčinkových tehotenských testov sa pohybuje okolo 3 € za 1 test.

Prúžkové tehotenské testy

Sú najlacnejšou variantou tehotenských testov. Nemusíte sa ale báť kúpy tohto typu testu. Nízka cena automaticky neznamená aj nízku spoľahlivosť.

Prúžkový tehotenský test

Prúžkový tehotenský test

Použitie prúžkových tehotenských testov sa od tyčinkových odlišuje len tým, že v tomto prípade sa test primárne vykonáva v nádobke s močom. Vzorku moču odoberiete do čistej a suchej nádoby. Následne doň tehotenský test ponoríte po vyznačenú časť na 10 sekúnd. Výsledok sa objaví do 5 minút. Pri žiadnom tehotenskom teste výsledok neodčítavajte po dobe dlhšej ako 10 minút.

Pri výsledku môžu opäť nastať tri situácie. Pozitívny tehotenský test je zobrazený dvoma čiarkami, negatívny jednou a pokiaľ sa na určenej ploche neobjaví ani jedna čiarka, test by ste si mali zopakovať, pretože je chybný.

Výsledky tehotenských testov

Výsledky tehotenských testov: C – kontrolný pásik na potvrdenie správnosti vykonania testu. T – testovací pásik na zistenie tehotenstva

Prúžkové tehotenské testy nájdete pod značkami ako sú napr.: Kiwu wuki, Woman Secret BABY, GS Mamatest 10. Jedno balenie tohto typu testu obsahuje väčšinou viac ako len jeden testovací prúžok, najčastejšie dva. Ekonomicky sú veľmi výhodné. Ich ceny sa pohybujú okolo sumy 2,5 € za balenie 2v1.

Kazetové tehotenské testy

Ide o typ tehotenského testu, ktorý sa výzorom od predošlých dvoch už čiastočne odlišuje. Samotný test je vo forme kazety, ktorá je tvorená plastovým puzdrom obsahujúcim reakčný prúžok. Moč si najprv odoberiete do nádoby. Následne do kruhového otvoru kazety nakvapkáte priloženou pipetkou 4 kvapky moču, čím sa zabezpečí jeho rovnomerný prienik cez reakčnú oblasť prúžku. Kompletný výsledok sa zobrazí do 5 minút. Výsledok sa môže zobraziť aj skôr, pokiaľ je hladina hCG hormónu v moči vyššia. Odčítavanie výsledkov je rovnaké ako pri prúžkových a tyčinkových tehotenských testoch.

Návod na použitie kazetového tehotenského testu

Návod na použitie kazetového tehotenského testu

Cena kazetových tehotenských testov sa pohybuje v rozmedzí  cca 3,5€ – 4,5 €.  Nájdete ich pod značkami ako sú napr. : Woman Secret  BABY a RapiClear Classic.

Digitálne tehotenské testy

Napredujúca technológia sa dotýka každej sféry nášho života. V kamenných a online lekárňach si už môžete kúpiť aj digitálne tehotenské testy. Ide o najmodernejšiu formu testov. To samozrejme súvisí aj s ich cenou.

Testovanie je rovnaké ako aj pri iných testoch a to buď pod prúdom moču, alebo si moč odoberiete do čistej nádobky. Rozdiel je v odčítaní výsledku, ktorý sa zobrazí na display-i znakmi „plus“ – ste tehotná / „mínus“ – nie ste tehotná. Zaujímavou výhodou je to, že ak digitálny tehotenský test obsahuje aj indikátor otehotnenia, tak vám zobrazí aj informáciu o dĺžke tehotenstva. Dozviete sa teda, v ktorom ste týždni. Indikátor počatia má pri určení otehotnenia presnosť 92%. Digitálne tehotenské testy bývajú taktiež veľmi citlivé. Dokážu určiť tehotenstvo už 4 dni pred očakávanou menštruáciou (samozrejme podobnými údajmi sa prezentujú aj iné značky a aj iné typy tehotenských testov). Pri tomto údaji by som ale bol obozretný. 99% spoľahlivosť určenia správneho výsledku „ste tehotná / nie ste tehotná“ sa uvádza až pri testovaní od prvého dňa meškajúcej menštruácie. Preto je najlepšie začať s testovaním neskôr, upozorňujem na to aj v príručke o tehotenskom teste. Digitálny tehotenský test s indikátorom termínu počatia dostupný na Slovensku je  ClearBlue Digital a stojí okolo 8€.

INDOL3C PRE INTÍMNE ZDRAVIE PARTNEROV

indol3c-120

  • Odporúčajú gynekológovia i urológovia
  • Mnoho pozitívnych skúseností
  • V oficiálnom e-shope získate 10% zľavu pri použití zľavového kódu „indol2019“, doprava je ZADARMO
  • Pomáha pri zdravotných problémoch ako sú cysty, myómy, PMS, HPV, genitálne bradavice, onkologické ochorenia, zväčšená prostata a iné ..
  • Napomáha vyrovnávať hormonálne hladiny žien i mužov, čím okrem iného zvyšuje šancu na otehotnenie

Kde si mám kúpiť tehotenský test?

Mnohé ženy uvítajú možnosť kúpiť si tehotenský test diskrétne z online lekárne. Nižšie vám preto uvádzam zopár overených online obchodov, kde majú bohatý výber.

Záver

V článku som uviedol zovšeobecnené informácie, keďže sa nedá o konkrétnom type testu napísať presné informácie. Každá značka / výrobca tehotenského testu udáva trochu iné parametre svojho výrobku.   Vždy sa riaďte tým, čo je uvedené v príbalovom letáku tehotenského testu, ktorý si kúpite.

 

Je na vás, pre ktorý typ tehotenského testu sa rozhodnete a ktorej konkrétnej značke dáte prednosť. Každému vyhovuje niečo iné, či už aplikáciou alebo cenou daného výrobku. Verím, že vám článok priniesol dostatočné priblíženie tejto problematiky, aby ste sa vedeli rýchlo a správne rozhodnúť.

Aký typ testu preferujete Vy? Napíšte mi do komentára pod článkom.

Leave a Reply

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

TOPlist