Tehotenský test – všetko čo potrebujete vedieť

Ak sa už nejaký čas s partnerom neúspešne snažíte o bábätko, jediné, čo chce vaše oko zazrieť, sú dve čiarky na tehotenskom teste. Kedy sa pokúšať o splodenie bábätka? Ako a kedy je najlepšie si spraviť tehotenský test? Aká je spoľahlivosť a cena tehotenských testov? Odpovede na  tieto a ďalšie otázky  nájdete v mojom článku.

Ako začať a čo nezanedbávať. Dôležitosť ovulácie a plodných dní

Jedným z najčastejších výrazov spojených s otehotnením, tehotenstvom alebo tehotenskými testami je ovulácia. Ovulácia nastáva približne v polovici menštruačného cyklu, medzi 11. až 16. dňom. Väčšina žien si myslí, že má ovuláciu v 14. deň cyklu, to je ale len priemerný údaj. Veľa žien reálne ovuluje v iný deň menštruačného cyklu. A aj v rámci jednotlivých cyklov môže deň ovulácie nastať v rôzne dni. Dokonca v určitý mesiac vplyvom rôznych okolností k ovulácii ani nemusí prísť. Pokiaľ máte nepravidelný menštruačný cyklus, tak sa ovulácia ani presne vypočítať nedá. Plodné dni naznačujú len určité „príznaky“ ktorými môžu byť napr.:  riedky, číry výtok z pošvy, zvýšená chuť na sex či vyššia bazálna teplota (odporúčam vám kúpiť si digitálny bazálny teplomer a ovulačný test) a pod. .

Počas cyklu hladina estrógenu neustále rastie, až napokon vedie k prudkému nárastu luteinizačného hormónu. Zvýšenie hladiny tohto hormónu spôsobí prasknutie dominantného folikulu a z vaječníka sa uvoľní zrelé vajíčko. Uvoľnené vajíčko následne putuje do vajíčkovodu. Tento proces sa volá ovulácia.

 

Po ovulácii sa vajíčko premiestňuje cez vajcovod do maternice. K oplodneniu dochádza vo vajcovode, keď sa stretne zrelá spermia so zrelým vajíčkom. Životnosť vajíčka je maximálne 24 hodín. Spermie žijú 3 – 5 dní. A práve kvôli dlhšej životnosti spermií, je dobré začínať s pokusmi o oplodnenie už pred ovuláciou. Hneď po ovulácii začína ženské telo (konkrétne folikuly) tvoriť progesterón, ktorý pripravuje výstelku maternice na prijatie oplodneného vajíčka. Ak sa pokúšate o bábätko, určite by ste mali svoje plodné dni poznať.

Čo to je tehotenský test

Tehotenský test je pomôcka určená k domácej diagnostike tehotenstva. Je založená na jednoduchom princípe, kedy sa pomocou papierového prúžku a vzorky moču dá zistiť, či je žena tehotná. Princíp fungovania tehotenských testov spočíva v prítomnosti tehotenských hormónov v moči.

Po uhniezdení oplodneného vajíčka v maternici, tvorí ženské telo hormón ľudského choriového gonadotropínu – hormón hCG, ktorý býva ľudovo nazývaný tehotenský hormón. Tento hormón produkuje krátko po počatí embryo a neskôr časť placenty. Je vyplavovaný do krvného riečiska, no jeho stopy sú aj v moči tehotnej ženy. Úlohou tohto hormónu je zabrániť rozloženiu žltého telieska vo vaječníku a zachovať tak produkciu progesterónu, ktorý je dôležitý pre udržanie tehotenstva.

Sada 10 tehotenských testov

Sada 10 prúžkových tehotenských testov

Balenie tehotenského testu obsahuje buď jeden diagnostický prúžok resp. tyčinku alebo celú sadu. Keď sa diagnostický prúžok ociká alebo vloží do vzorky moču, tak po niekoľkých minútach na ňom môžeme vidieť jednu alebo dve priečne čiarky. Jedna čiarka hovorí o tom, že test je negatívny a žena nie je tehotná. Dve čiarky hovoria o tom, že test je pozitívny a žena tehotná je. Veľmi ojedinele sa stáva, že po testovaní sa na tehotenskom teste neukáže žiadna čiarka. Znamená to, že tehotenský test je nefunkčný napr. z dôvodu zlého uskladnenia prípadne mohla nejaká chyba nastať už vo výrobe. Aj keď tehotenské testy majú pri laboratórnych testoch viac ako 99% presnosť, posledné slovo má aj tak gynekológ, ktorý vám musí graviditu potvrdiť.

Kedy si spraviť tehotenský test? Aká je ich spoľahlivosť?

K uhniezdeniu vajíčka dochádza medzi 5. až 10. dňom po oplodnení. Hladina hCG sa v tomto období neustále znásobuje. Po dvoch týždňoch od pohlavného styku, teda v čase očakávanej menštruácie, by mala byť hladina hCG v moči na takej úrovni, aby to zachytil aj klasický tehotenský test a mohol zaznamenať začínajúce tehotenstvo.

Pokiaľ nechcete čakať dva týždne (14 dní) po pohlavnom styku, kým si spravíte test, môžete si ho skúsiť spraviť aj po 8 -10 dňoch. Musíte si ale vybrať citlivý tehotenský test 10mlU/ml. Ak by vám test vyšiel negatívne, ale menštruácia by v očakávanom termíne neprišla, tak si test zopakujte aj neskôr. Výsledok skorého  prevedenia testu nemusí byť pravdivý. Niekedy embryo potrebuje na produkciu hCG o niečo dlhší čas. Platí, že čím neskôr od pohlavného styku sa testujete, tým je výsledok diagnostiky gravidity resp. tehotenského testu istejší. V každom prípade robiť si test tri dni po pohlavnom styku nemá význam.

Výsledky tehotenských testov

Výsledky tehotenských testov: C – kontrolný pásik na potvrdenie správnosti vykonania testu. T – testovací pásik na zistenie tehotenstva

Chcem vám ešte pripomenúť, že hladiny hCG v moči a krvi sa líšia. Močom sa tento hormón len vylučuje a preto je ho v ňom menej. Ak by vám lekár odobral krv, tak vám vie zistiť začínajúce tehotenstvo podstatne skôr než ako to zistíte z domáceho tehotenského testu.

Zhrniem to. Tehotenský test by ste si mali spraviť  asi týždeň po vynechaní menštruácie. Síce hladina hormónu hCG je v krvi a moči už skôr, no jeho hodnota môže byť nízka a tak výsledok testu nebude 100% – ný. V každom prípade nebude na škodu, keď si test zopakujete aj o pár dni neskôr. Na testovanie je najvhodnejšie použiť ranný moč, ktorý je po noci koncentrovanejší.

Postup ako si spraviť tehotenský test

Pri domácom tehotenskom teste je dôležité postupovať podľa inštrukcií, ktoré obsahuje príbalový leták testu, ktorý ste si kúpili. Existuje viac typov tehotenských testov a preto návody na ich použitie sa môžu jemne líšiť.

  • V prvom rade si skontrolujte dátum spotreby. Tehotenský test po záruke môže ovplyvniť výsledok.
  • Testovať by ste sa mali pri izbovej teplote, aby ste predišli zrážaniu vlhkosti na testovacej membráne.
  • Testujte sa ráno, keďže je najvhodnejšie použiť ranný moč.
  • Tehotenský test nechytajte na mieste, ktorá ma byť ponorená v moči resp. ocikaná, môže to skresliť výsledky.
  • Po testovaní položte test na nesavý čistý povrch a počkajte, kým sa zobrazia výsledky. Kompletný výsledok by mal byť viditeľný do piatich minút. Neodčítajte výsledok testu po dobe dlhšej ako 10 minúť od aplikácie vzorky moču na testovací prúžok.

Pýtate sa, že prečo si výsledok tehotenského testu nemáte odčítavať po dobe dlhšej ako je 10 minút? Je to preto, lebo pozitívny tehotenský test sa nemusí zmeniť ani po niekoľkých dňoch, ale pri menej kvalitných testoch sa ojedinele môže stať, že sa negatívny výsledok zmení na falošný pozitívny už po desiatkach minút po testovaní.

Pôvodne som myslel, že do článku vložím video, ktoré ukazuje ako si spraviť tehotenský test. Ale každá z vás to určite z textu pochopí a tak na odľahčenie prikladám video s vtipom o tehotenskom teste 🙂

Pozitívny tehotenský test

Dve čiarky. A čo teraz? Čoskoro na sebe začnete sledovať príznaky tehotenstva, ktorými sú napr.: naliate a citlivé prsníky, časté nutkanie močiť alebo bolesti spodného bruška či krížovej chrbtice. Môžete si vypočítať približné narodenie dieťatka a rozhodnúť sa, kedy a ako túto skvelú správu oznámite svojmu okoliu. Lekára zvyčajne nemusíte navštíviť hneď. Stačí, ak svojmu gynekológovi zavoláte a on vás už o ďalšom postupe informuje. Inak je úplne v poriadku, pokiaľ nepociťujete žiadne problémy, ak k nemu pôjdete až v priebehu 2. mesiaca tehotenstva. V tomto období lekár rozoznáva gestačný vak, v ktorom sa nachádza plod. Pokiaľ ste tehotenstvo neplánovali a teda ste pred otehotnením nejako zvlášť  nedbali na váš jedálniček, tak by v tomto období nezaškodilo začať užívať nejaké tehotenské vitamíny.

Negatívny tehotenský test

Ak vám domáci tehotenský test zobrazil len jednu čiarku, nemusíte byť hneď sklamaná. Samozrejme, je možnosť, že tehotná naozaj nie ste. K negatívnemu výsledku však môže dôjsť aj z dôvodu zlého použitia testu alebo z dôvodu, že vaše telo ešte nestihlo vyprodukovať dostatočné množstvo hormónu hCG. Skúste si test spraviť aj o pár dni neskôr.

ZVÝŠTE VAŠU ŠANCU OTEHOTNIEŤ
Produkty BlueFertil a PinkFertil obsahujú mimo Macy peruánskej mnoho iných účinných zložiek podporujúcich plodnosť. Predajca má v ponuke mnohé akciové balíčky produktov, ktoré zvýšia vašu šancu otehotnieť.

Doplnky stravy na podporu plodnosti: BlueFertil a PinkFertil

Ako som už spomínal, tehotenský test zisťuje tehotenstvo na základe prítomnosti hormónu hCG v moči. Ak je tehotenský test negatívny na prítomnosť hormónu hCG a žene napriek tomu vynechala (vynecháva) menštruácia, tak môže ísť o nejaký gynekologický problém. V tom prípade by ste bezodkladne mali ísť k lekárovi na odborné vyšetrenie.

Čo môže ovplyvniť výsledok tehotenského testu?

Výsledok tehotenského testu môže ovplyvniť viacero faktorov. Sú nimi napr.:

  • Nedodržanie správneho postupu uvedeného pri vašom tehotenskom teste
  • Nepoužitie ranného moču
  • V začiatkoch telo produkuje menej hormónu hCG a tak tehotenský test môže byť negatívny, aj keď už budete tehotná. Preto sa odporúča spraviť si test opakovane a nespoliehať sa na výsledky testov pár dni po ovulácii resp. po oplodnení vajíčka
  • Odčítanie výsledku po dobe dlhšej ako je 10 minút
  • Tehotenský test po exspirácii
  • Mimomaternicové tehotenstvo pri ktorom sa oplodnené vajíčko uchytí mimo dutiny maternice, najčastejšie vo vajcovode.
  • Biochemické tehotenstvo pri ktorom sa menštruácia oneskorí pri nie úplnom uhniezdení vajíčka
  • Užívanie niektorých liekov na liečbu neplodnosti, ktoré obsahujú už niekoľkokrát spomínaný hCG hormón. Takýmto liekom je napríklad Pregnyl.
  • Výsledok môže ovplyvniť menopauza, cysty na vaječníkoch a aj niektoré nádory

Ktorý tehotenský test si mám kúpiť?

Ktorý tehotenský test je najlepší? Odpoveď je značne individuálna a záleží od vašich preferencií. Existuje viacero druhov tehotenských testov (tyčinkový prúžkový, kazetový, digitálny), ktoré sa medzi sebou líšia cenou a spôsobom použitia. Konkrétne k tejto téme som publikoval článok s názvom: Typy tehotenských testov.

Prúžkové tehotenské testy sú najlacnejšie

Prúžkové tehotenské testy sú najlacnejšie

Tehotenské testy sa ale medzi sebou líšia aj podľa ich citlivosti a práve na tento fakt vám odporúčam sa zamerať. Citlivosť testu označuje minimálnu hodnotu hladiny hCG v moči, ktorá musí byť, aby ju daný test zachytil a mohol tak správne vyhodnotiť pozitivitu alebo negativitu výsledku. Ako som už uviedol vyššie v článku, aj keď väčšinu testov možno urobiť počas celého dňa je lepšie zvoliť ranný moč.

Super sensitive tehotenský test zachytí hCG od 10mlU/ml – až 12mlU/ml. Väčšina ostatných od 25mlU/ml. Medzi známe značky tehotenských testov patria napr.: Woman Secret, Clearblue, GS Mamatest, RapiClear, Gravitest, Kiwu wuki. Ceny sa pohybujú cca od 1€ do 8€ a môžete si ich kúpiť v drogérii, kamenných a online lekárňach ako sú:

Prečo je dôležité včasné zistenie gravidity

Pre väčšinu žien je tehotenstvo najkrajším obdobím života. Je to obdobie plné očakávania, kedy sa (nie len) budúca mamička teší na narodenie svojho dieťatka. Skutočnosť, že je žena gravidná, je potrebné vedieť čo najskôr, aby tehotenstvo bolo príjemným a bezpečným obdobím nielen pre dieťa ale aj pre budúcu mamičku.

Včasné zistenie gravidity umožní budúcej mamičke začať so zdravšou životosprávou už v rannom štádiu dieťaťa. Zaistí tak plodu nielen správnu výživu ale aj bezpečný vývoj. V tomto ohľade je prvý trimester veľmi dôležitý. Budúce mamičky fajčiarky by mali prestať fajčiť. Rovnako to platí aj čo sa týka alkoholu a kávy. Je dôležité, ak užívate nejaké lieky, prekonzultovať ich užívanie s vašim lekárom. Samozrejmosťou je vyhýbanie sa ťažkej práci a stresu, dostatočne oddychovať a upraviť si jedálničiek, aby bol bohatý na vitamíny a minerály.

 

Samozrejme, predpokladám, že snažilky, ktoré sa o dieťa úmyselne usilovali, začali so zmenou jedálnička už pred otehotnením a tak svojmu telu už dodávali všetky potrebné zložky, či už v podobe byliniek, pestrej a vyváženej stravy alebo v podobe vitamínov na podporu otehotnenia. K otehotneniu odporúčam užívať aj koreň Maca, ktorý zlepšuje plodnosť u oboch pohlaví. Má mnoho pozitívnych účinkov. Ja sám užívam Maca prášok vo forme extraktu 4:1.

Včasné zistenie gravidity je dôležité aj v opačnom prípade, a to keď dôjde k nechcenému otehotneniu. Pokiaľ žena nevidí iné riešenie ako umelé prerušenie tehotenstva, mala by ho podstúpiť čo najskôr.

Záver

Práve pre tieto prípady sú domáce tehotenské (a prípadne aj ovulačné) testy užitočné. Nech už je váš výsledok tehotenského testu akýkoľvek, nezúfajte ani sa predčasne neradujte a radšej počkajte na potvrdenie výsledku vašim gynekológom.

Páčil sa vám môj článok, alebo máte nejakú otázku? Napíšte mi do komentára pod článkom.

Zdroj:

Leave a Reply

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

TOPlist