Duphaston. Recenzia lieku na otehotnenie a úpravu menštruácie

Duphaston sú filmom obalené tabletky, ktoré patria do skupiny hormonálnych liekov. Obsahuje aktívnu látku dydrogesterón, ktorý sa radí medzi steroidné progestíny, rovnako, ako aj progesterón. Práve preto sa Duphaston používa práve ako „náhrada“ progesterónu, respektíve na liečbu jeho nedostatku. Jeho výdaj je viazaný na lekársky predpis.

Progesterón je veľmi dôležitý ženský pohlavný hormón, ktorý sa tvorí hlavne v žltom teliesku vaječníkov. Počas tehotenstva je produkovaný aj placentou. V ženskom tele zastáva mnoho dôležitých funkcií. Ovplyvňuje priebeh menštruačného cyklu a taktiež vplýva na procesy, ktoré v ženskom tele nastávajú po otehotnení.

Duphaston je liek na úpravu menštruácie a podporu plodnosti

Duphaston je liek na úpravu menštruácie a podporu plodnosti

Keďže dydrogesterón (aktívna látka tabliet Duphaston) pôsobí na ženské telo podobne ako progesterón, účinky tohto liečiva taktiež súvisia práve s menštruačným cyklom a otehotnením. Okrem toho sa Duphaston používa pri hormonálnej substitučnej terapii.

Tablety Duphaston a menštruácia

Duphaston je často predpisovaný ženám s bolestivou alebo nepravidelnou menštruáciou, respektíve s narušeným menštruačným cyklom. Na príbalovom letáku Duphastonu sú uvedené tieto použitia súvisiace s menštruáciou:

 • Liečba bolestivej menštruácie
 • Liečba sekundárnej amenorey (chýbanie alebo vynechanie menštruácie počas doby dlhšej ako 3 mesiace)
 • Liečba nepravidelného menštruačného cyklu
 • Liečba menštruačného krvácania, ktoré je nezvyčajne silné alebo sa objavuje medzi cyklami
 • Liečba predčasného ukončenia menštruácie pred menopauzou
 • Liečba premenštruačného syndrómu
PODPORA PLODNOSTI ŽIEN
eJoy Fertility
Maca fresh women
Femibion

Progesterón je pre správny priebeh menštruačného cyklu veľmi dôležitý. Ovplyvňuje viaceré jeho časti a jeho nedostatok má viaceré nežiaduce účinky na ženské telo. Duphaston môže jeho úlohu čiastočne nahradiť a tým pomáhať pri liečbe zdravotných ťažkostí spomenutých vyššie.

TIP: Maca peruánska vyrovnáva hladinu hormónov, čím vám prírodne môže pomôcť pri menštruačných problémoch. Ja užívam túto Macu

Tablety Duphaston a otehotnenie

Progesterón však ovplyvňuje aj viaceré procesy prebiehajúce v ženskom tele, ktoré súvisia s oplodnením vajíčka a otehotnením. Príbalový leták Duphastonu popisuje tieto použitia:

 • Liečba hroziaceho a habituálneho potratu (spontánny potrat) spojeného s nedostatkom progesterónu
 • Liečba neplodnosti spôsobenej nedostatočnosťou žltého telieska

Duphaston sa týmto spôsobom používa na podporu plodnosti a často sa užíva aj v tehotenstve, primárne za účelom zabránenia spontánnemu potratu.

 

Zloženie tabliet Duphaston

Účinnou zložkou tabliet Duphaston je dydrogesterón. V jednej tablete sa nachádza 10 mg dydrogesterónu. Okrem toho obsahuje Duphaston tieto látky: monohydrát laktózy, hypromelóza, kukuričný škrob, koloidný oxid kremičitý, magnézium stearát, makrogol 400, oxid titaničitý (E171). Jedinou účinnou látkou je však práve dydrogesterón, ktorý sa používa ako „náhrada“ prirodzeného progesterónu.

Duphaston dávkovanie

Dávkovanie tabliet Duphaston je relatívne komplikované, pretože sa líši v závislosti na tom, kvôli čomu ich užívate. Nižšie nájdete dávkovanie Duphastonu pri liečbe ťažkostí súvisiacich s menštruáciou a otehotnením:

 • Bolestivá menštruácia: 2 tablety denne od 5. do 25. dňa cyklu
 • Endometrióza: 2 až 3 tablety denne od 5. do 25. dňa cyklu alebo nepretržite počas celého menštruačného cyklu
 • Predčasné ukončenie menštruácie pred menopauzou: 1 alebo 2 tablety denne, po dobu 14 dní počas druhej polovice predpokladaného cyklu
 • Nepravidelná menštruácia: 2 tablety denne od 11. do 25. dňa cyklu
 • Nezvyčajne silné krvácanie alebo krvácanie medzi cyklami: na začiatku 2 tablety denne po dobu 5 až 7 dní, neskôr 2 tablety denne od 11. do 25. dňa cyklu
 • Premenštruačný syndróm: 1 tableta 2-krát denne od 11. do 25. dňa cyklu
 • Nepravidelný menštruačný cyklus: 1 tableta 2-krát denne od 11. do 25. dňa cyklu
 • Hroziaci potrat: Počiatočná dávka 4 tablety jednorazovo, potom 3 tablety denne až do vymiznutia príznakov (ak ste už potrat prekonali, tak 2 tablety denne až do 12. týždňa tehotenstva)
 • Neplodnosť spôsobená nízkou hladinou progesterónu: 1 alebo 2 tablety denne od druhej polovice cyklu až do 1. dňa ďalšieho cyklu, po dobu aspoň troch po sebe nasledujúcich cyklov

Vyššie uvedené dávkovanie je prevzaté z informácií o Duphastone, no individuálne dávkovanie sa môže líšiť. Pri nejasnostiach spojených s dávkovaním Duphastonu vyhľadajte odbornú pomoc a nechajte si poradiť.

Nežiaduce účinky

S užívaním Duphastonu môžu byť spojené tieto nežiaduce účinky:

 • Časté (v 1/10 až 1/100 prípadov): migréna, bolesť hlavy, nevoľnosť, napätie alebo bolesť prsníkov, nepravidelná, silná alebo bolestivá menštruácia, vynechanie menštruácie alebo menej častá menštruácia ako zvyčajne
 • Menej časté (v 1/100 až 1/1000 prípadov): poruchy pečene, zvýšenie hmotnosti, závraty, pocit depresie, vracanie, alergické kožné reakcie
 • Zriedkavé (v menej ako 1/1000 prípadov): závažné alergické reakcie, opuch kože tváre a hrdla, ospalosť, opuch prsníkov, druh anémie spôsobený ničením červených krviniek, opuch vyvolaný zadržiavaním tekutiny

Poznámka: Ak sa u vás vyskytne niektorý z podčiarknutých nežiaducich účinkov, urýchlene vyhľadajte odbornú pomoc.

Liek DUPHASTON je viazaný na lekársky predpis

Liek DUPHASTON je viazaný na lekársky predpis

Tieto nežiaduce účinky sa týkajú iba užívania samotného Duphastonu. V prípade užívania tohto lieku spoločne s estrogénom pri hormonálnej substitučnej terapii sú nežiaduce účinky odlišné. Kompletný zoznam možných nežiaducich účinkov nájdete v príbalovom letáku lieku. Ak vám čokoľvek bude nejasné, poraďte sa s vašim lekárom alebo lekárnikom.

Recenzie a skúsenosti

Duphaston a jeho účinnosť pri rôznych zdravotných ťažkostiach sa často rozoberá na rôznych internetových diskusných fórach. Ako býva zvykom, názory na účinnosť tabletiek Duphaston a ich nežiaduce účinky sa značne líšia. Mnohé ženy popisujú pozitívne skúsenosti s upraveným menštruačným cyklom, no nájdu sa aj také, ktorým Duphaston nepomohol.

PODPORA PLODNOSTI ŽIEN
eJoy Fertility
Maca fresh women
Femibion

Ja beriem Duphaston už 7 mesiacov na úpravu cyklu a cyklus sa skutočne upravil na 27-28 dňový. Myslím, že žiadne vedľajšie účinky, až na to, že mrchu mam (po ňom?) strašne silnú dva dni…hoci bolesti žiadne…

Takže – dnes došli krámiky… Dobre že som test nerobila… Ale tiež budem asi ukážkový príklad – vďaka Duphastonu mi prišli presne po 28-mich dňoch, takže si budem môcť konečne aspoň vypočítať plodné dni. A uvidíme, čo prinesie ďalší mesiac..

Mne Duphaston predpísala gynekologička na zastavenie krvácania, keď som dlho krvácala pri menštruácii. Menštruáciu mávam nepravidelnú a myslela som si, že keď budem užívať tieto lieky, tak mi menštruácia príde na 28. deň, ale prišla až na nejaký 45..

Podobné to je aj pri vplyve Duphastonu na otehotnenie a následné zabránenie spontánnemu alebo opakovanému potratu.

Ahojte. Ja som brala Duphaston vyše roka. Potom mi ho už vysadil doktor, ale cyklus som mala len keď som ho brala. Potom mi to striedal s Clostilbegytom a tak som otehotnela. V druhom mesiaci som špinila, tak mi znovu nasadil Duphaston a brala som ho dva mesiace. Bábo sa udržalo a už má pol roka. Držím palce

Skúsenosti niektorých žien s Duphastonom sú negatívne. Týkajú sa nežiaducich účinkov, ktoré sú pri hormonálnej liečbe relatívne bežné, ako akné či iné dermatologické ťažkosti. Častý je strach z toho, že Duphaston spôsobí priberanie, avšak skúsenosti žien túto možnosť skôr vyvracajú ako potvrdzujú.

Ahojte. Dúfam , že trocha pomôžem.. ja som brala Duphaston polroka pred otehotnením.. Tiež v snahe otehotnieť. Vedľajšie účinky na mne boli tie, že som dostala ekzémy…strašne ma to trápilo, lebo mi nič nepomáhalo a celé telo ma svrbelo…až ku koncu tehotenstva sa to výrazne zlepšilo. Bola to porucha mazových žliaz, pravdepodobne vyvolaná tými hormónmi, ako mi povedala lekárka. Inak som nepozorovala žiadne pribratie… Hormóny na mňa moc dobre nevplývali, ale snažila som sa ich naďalej užívať.. Hlavne treba veriť, že ti to pomôže, lebo inak to potom nemá zmysel brať. Ja mam teraz už krásne bábätko… no možno aj vďaka tomu lieku…Držím palčeky!!!

Čaves. Zatiaľ jediný vedľajší účinok, ktorý som na sebe zaznamenala a ktorý je uvedený aj v príbalovej informácii, bola trojdňová migréna po 3 dňoch užívania. Dnes chvalabohu nič, ale myslela som, že mi odletí celá hlava, taká bolesť to bola..

Dievčatá, hroznéééé…. Ja tie tabletky (Duphaston) beriem len odvčera, ale takú migrénu som ešte nezažila!!! Od včera večera sa to ťahá, tak neviem….

Ďalšie skúsenosti žien s Duphastonom môžete nájsť napríklad na týchto diskusných fórach:

POZNÁMKA: Uvedené referencie sú mnou gramaticky a jemne štylisticky upravené. Ich výpovedná informácia ale ostala nezmenená. Referencie som zozbieral z internetových portálov, na ktoré v článku uvádzam odkazy.
PODPORA PLODNOSTI ŽIEN
eJoy Fertility
Maca fresh women
Femibion

Záverečné zhodnotenie Duphastonu

Duphaston sa užíva pri problémoch s menštruáciou a otehotnením, ktoré súvisia s nízkou hladinou progesterónu v organizme. Ide o náhradu progesterónu, ktorá v ženskom tele nahrádza činnosť tohto hormónu. Skúsenosti mnohých žien s Duphastonom naznačujú, že tento liek naozaj dokáže pomôcť, no pomerne časté sú aj negatívne skúsenosti, pri ktorých nebolo spozorované žiadne zlepšenie či vyliečenie problémov.

Ak pociťujete akékoľvek problémy súvisiace s menštruáciou, tehotenstvom či možným potratom, poraďte sa s vašim lekárom a zistite, aké spôsoby liečby sú pre vás dostupné. Ak máte vlastné skúsenosti s týmto liekom, nenechajte si ich pre seba a napíšte mi ich, prosím, do komentárov pod článkom.

Použité zdroje:

Leave a Reply

Comment moderation is enabled. Your comment may take some time to appear.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

TOPlist